Newsy

Krzysztof Gojdź: Większość antyszczepionkowców jest niezrównoważona emocjonalnie. Przerabiałem już chyba wszystkie epitety

2021-02-12  |  06:22

Lekarz medycyny estetycznej zaszczepił się już dwukrotnie. Wspomina, że gdy po raz pierwszy poinformował publicznie o swojej decyzji, spotkał się z ogromnym hejtem. Według niego tak emocjonalna reakcja związana była głównie z brakiem wiedzy na temat szczepionki. Krzysztof Gojdź tłumaczy, że chociaż nie czuje się jeszcze w pełni bezpiecznie, jego lęk i strach powoli znikają. Ma nadzieję, że już wkrótce rzeczywistość, jaką znamy sprzed pandemii, powróci.  

Mimo upływu czasu temat szczepionki nie przestaje być kontrowersyjny. Rozbieżność opinii wciąż jest ogromna.  Dyskusje i spory w mediach nie milkną.

– Zaszczepiłem się już drugi raz. Po raz pierwszy zrobiłem to już kilka tygodni temu za granicą. Teraz będąc w Warszawie z powodu różnych spraw biznesowych, zaszczepiłem się po raz drugi. Czuję się bezpieczniejszy dla swoich pacjentów. Aczkolwiek myślę, że przez następny rok powinniśmy nie rezygnować z noszenia maseczek, zwłaszcza przy bezpośrednim kontakcie – mówi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Krzysztof Gojdź.

Temat szczepień wciąż wzbudza duże kontrowersje. Społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy. Do pierwszej z nich należą zdecydowani zwolennicy sczepienia. Z kolei druga grupa uważa szczepionkę za ostateczność i nie wyraża się o niej pochlebnie. Krzysztof Gojdź na własnej skórze odczuł zawziętość przeciwników szczepień. Lekarz medycyny estetycznej tłumaczy, z czego, jego zdaniem, wynika społeczny podział.

– Gdy zaszczepiłem się po raz pierwszy, spłynął na mnie olbrzymi hejt – głównie w Polsce, wśród ludzi, których nazywam „trollami internetowymi”. Z takim hejtem nie spotkałem się w całej mojej karierze zawodowej czy też medialnej. Myślę, że powodem był strach ludzi przed czymś nowym. To reakcja obronna Polaków na niewiedzę i efekt braku świadomości. W Stanach są badania kliniczne. Ludzie myślą sobie: musimy się szczepić, bo wtedy będziemy zdrowsi i powrócimy do normalnego życia. Tam właściwie nikt nie protestuje, a Polacy zawsze muszą dołożyć swoje pięć groszy – zaznacza.  

Chociaż Krzysztof Gojdź należy do grupy, która popiera szczepienia, jest jednak otwarty na wszelkie dyskusje. Podkreśla, że chciałby, aby rozmowa poparta była konkretnymi argumentami, ponieważ w ten sposób można dość do konkluzji. Lekarz medycyny estetycznej tłumaczy, że większość przeciwników szczepień nie znajduje na poparcie swoich tez logicznych dowodów. Nierzadko podczas konfrontacji takie osoby wyrażają się w sposób wulgarny i obrażając innych, chcą za wszelką cenę postawić na swoim.

– Cenię każde zdanie, jeśli  jest ono poparte dowodami. Lubię rozmawiać merytorycznie, nie emocjonalnie. Większość antyszczepionkowców – ludzi, którzy mnie atakowali po pierwszym szczepieniu – jest niezrównoważona emocjonalnie. Głównie mnie wyzywali. Przerabiałem już chyba wszystkie epitety – mówi Krzysztof Gojdź. 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.