Newsy

Michał Piróg: ruchy narodowościowe wykorzystują sytuację gospodarczą, by wyszukiwać rozwścieczonych ludzi i nastawiać ich przeciwko innym

2016-11-10  |  06:55

Tancerz uważa, że obecna sytuacja w Europie niebezpiecznie przypomina lata 20. i 30. XX wieku. Podobnie jak wówczas, tak i dziś ruchy nacjonalistyczne bazują na rozczarowaniu ludzi realiami ekonomiczno-gospodarczymi. Wykorzystują one niezadowolonych ludzi, nastawiając ich przeciwko rzekomo winnym ich niepowodzeniom.

Zdaniem Michała Piroga jedynym sprawdzianem patriotycznej postawy jest realne zagrożenie utraty niepodległości. W takiej sytuacji każdy człowiek podejmuje decyzję, ile jest w stanie poświęcić w imię obrony ojczyzny i jej wolności. Polska nie znajduje się obecnie w stanie zagrożenia, trudno więc stwierdzić, kto jest prawdziwym patriotą. Tancerz uważa, że sytuacja, która ma obecnie miejsce w Polsce i wielu krajach Europy, m.in. we Francji, Niemczech i na Węgrzech, nie jest niczym nowym z punktu widzenia historii. Rosnące tendencje narodowościowe przypominają mu lata 20. i 30. XX wieku.

– Ruchy narodowościowe to jest wykorzystywanie sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, żeby wyszukać ludzi rozwścieczonych, że im nie wychodzi, że nie mają perspektyw, nie pomocą państwa, nie próbą dania wędki, tylko wskazaniem palcem na jednostki, na grupy, które są winne temu niepowodzeniu mówi Michał Piróg agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Tancerz uważa, że współczesna młodzież nie chce się kształcić i rozwijać intelektualnie. Oczekuje, że wszystko, czego chce zostanie jej dane i przyjmuje za pewnik słowa innych ludzi. Tacy ludzie łatwo padają ofiarą manipulacji - wierzą w popularne teorie spiskowe, które każą im obarczać innych ludzi winą za własne niepowodzenia. W ten sposób w niemal całej Europie rośnie fala nienawiści i agresji, zwiększa się też podział pomiędzy poszczególnymi grupami społeczeństwa.

– Jest to trochę przykre i zatrważające, że ten system zaczyna obowiązywać w tak dużych grupach młodych ludzi. A jeszcze im wtórują starsi ludzie. W naszym kraju to jest trochę pokłosie poprzedniego systemu, gdzie może nie było dobrobytu, ale suma summarum każdy miał to minimum – mówi Michał Piróg.

Juror "Top Model" twierdzi, że niektórzy przedstawiciele starszych pokoleń są rozczarowani obecną sytuacją ekonomiczno-gospodarczą. Zwłaszcza ci, którzy nie poradzili sobie w nowych realiach, oskarżają innych o pogorszenie swojej sytuacji życiowej. Michał Piróg przyznaje, że jest to w pewnym sensie prawo ludzi, których młodość przypadła na okres PRL, który dawał względne poczucie bezpieczeństwa. Przypomina jednocześnie, że był to czas zakłamania, zakazu wolności słowa, prześladowania ludzi o innych poglądach politycznych.

– Po to dostaliśmy demokrację, że możemy naciskać na rząd, żeby oni się zajęli naszymi sprawami, bo to my płacimy podatki, po to my im zawierzyliśmy. Po czym dajemy się wmanipulować w sytuację szczekania na innych ludzi, którzy nam tego nie zrobili pozwalając im realizować swoje plany, którymi służą nam, przecież to głupota – mówi tancerz.

Współczesne pojmowanie patriotyzmu to jeden z tematów, które Michał Piróg poruszył w swojej najnowszej książce. Publikacja "Wszystko jest po coś" ukazała się w końcu października nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.