Newsy

Wokalistka jazzowa Marta Król nagrała album z elementami muzyki pop

2014-04-29  |  06:50

AKTUALIZACJA 29.04. GODZ.12:25

29 kwietnia na półki sklepowe trafił drugi album jednej z najbardziej obiecujących wokalistek jazzowych młodego pokolenia – Marty Król. "Thank God I’m a Woman” jest kontynuacją wspólnej pracy z wybitnymi instrumentalistami. Na krążku usłyszeć można również Kubę Badacha.


Najnowsze wydawnictwo Marty Król to jej drugi album w karierze. Nad brzmieniem płyty czuwali doświadczeni muzycy studyjni: Tomasz Kałwak, Paweł Tomaszewski, Paweł Dobrowolski, Andrzej Święs oraz Dawid Główczewski. Wokalistka uważa, że bez nich nie nagrałaby tak dobrego materiału.

Płyta powstawała przez półtora roku i był to bardzo bolesny proces twórczy. Bardzo wiele rzeczy przychodziło mi z trudem, pojawiało się wiele przeszkód. Ale stwierdziłam, że tak musi być, bo z bólach rodzą się rzeczy piękne. Materiał to w większości autorskie kompozycje oraz odświeżone standardy jazzowe sprzed lat. Album jest zróżnicowany, a zarazem spójny, bo nagrany w identycznym składzie jak poprzednio. Partie instrumentalne zostały wykonane perfekcyjnie i marzę o tym, by ci sami muzycy zrobili to również na mojej trzeciej płycie – stwierdza wokalistka.

Nowy album piosenkarki ma zaskoczyć słuchacza dużo bardziej popowym brzmieniem. Król śpiewa na nim po polsku, angielsku i portugalsku.

Drugi krążek jest zupełnie inny od poprzedniego. Jest na nim mniej jazzu, a więcej kompozycji łatwo przyswajalnych przez słuchacza. Chciałabym taką płytą, poprzez lekką formę, trafić do odbiorców, którzy chcą posłuchać czegoś ambitniejszego, ale nie mają na to szansy w radiu i telewizji – wyjaśnia artystka.

Płytę promuje utwór tytułowy z gościnnym udziałem Agnieszki Musiał. Do kawałka powstał również teledysk, a za jego realizację odpowiadała ComTV.pl – Telewizja Interaktywna.

Klip powstał 8 marca, aby dobrze zgrał się z tytułem albumu – „Thank God I’m a Woman”. Zaprosiłam do niego kobiety w różnym wieku, aby pokazać ich piękno niezależnie od lat i od tego czym się zajmują – mówi agencji Newseria Lifestyle Marta Król.

Wokalistka miała już okazję współpracować z wybitnymi artystami, m.in. z Michałem Urbaniakiem, Bogdanem Hołownią, Andrzejem Lampertem oraz Kubą Badachem. Ostatni wymieniony pojawił się również na najnowszej produkcji piosenkarki.  Zaśpiewał on w utworze „Uśmiech”.

Duet z Kubą Badachem marzył mi się już od dawna. Po raz pierwszy mieliśmy okazję spotkać się na koncercie, gdzie postanowiłam wręczyć mu moją debiutancką płytę i zaprosić do duetu na drugiej. Od tamtej pory mieliśmy okazję widzieć się trzykrotnie. Kuba wyraził ogromną chęć współpracy, co mile mnie zaskoczyło. Bardzo podoba mi się kompozycja, jest naprawdę ambitną piosenką z pogranicza popu i smooth jazzu – zdradza Król.

Wokalistka na razie nie planuje trasy koncertowej, jednak już wkrótce będzie ją można zobaczyć na Śląsku.

Pierwszy koncert promujący płytę odbędzie się w Chorzowie. Wystąpię 2 czerwca w Teatrze Rozrywki. Będzie to ostatnia szansa posłuchania materiału przed letnimi występami na świeżym powietrzu –  dodaje artystka.

Marta Król to jedna z najciekawszych artystek jazzowych w Polsce. Do tej pory wokalistka wydała jeden album pt. „The First Look”. Otrzymała za niego nominację do nagrody Trzeciego Programu Polskiego Radia – Mateusza 2011  – w kategorii Debiut. Rok później Trójka wybrała młodą wokalistkę do koncertu Debiutów 49. Festiwalu w Opolu. Piosenkarka była nominowana także do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń

Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.