Newsy

Największe gwiazdy filmowe zdradzają swoje sekrety Andrzejowi Sołtysikowi. Zapis rozmów można znaleźć w jego książce

2014-05-28  |  11:30
Choć zazwyczaj trudno ich namówić na zwierzenia  i rzadko udzielają wywiadów to Andrzejowi Sołtysikowi udało się przekonać do szczerej rozmowy największe osobowości polskiego kina.  Bogusław Linda, Adam Woronowicz, Jan Nowicki czy Krystyna Janda mają na swoim koncie setki ról filmowych i teatralnych, a co za tym idzie –  wiele przeżyć, doświadczeń i  refleksji. Dziennikarz zachęcił ich, by opowiedzieli o swoich największych aktorskich wyzwaniach, sukcesach, nietrafionych wyborach i chwilach słabości. Zapis tych rozmów można znaleźć w książce „Oblicza kina”.

„Oblicza kina” to szczere rozmowy  z  ludźmi, dla których aktorstwo to pasja, powołanie i sposób na życie. Z Andrzejem Sołtysikiem dzielą się swoimi refleksjami, sukcesami i porażkami. Dziennikarz przyznaje, że niełatwo było namówić ich na spotkanie i opowieści.

–  Najpierw zrobiłem listę życzeń i ona składała się ze 130 nazwisk, potem ją skróciłem o połowę, więc zostało 60. Z tej sześćdziesiątki wybrałem trzydziestkę i próbowałem do nich docierać, umawiać się. Udało się z połową. Ale zadbałem o to, żeby w książce były zarówno takie nazwiska potężne, jak Janda i Nowicki, a jednocześnie Mecwaldowski i Dereszowska, czyli dzisiejsi 30-latkowie. Żeby oni też opowiedzieli o swoim doświadczeniu. Żeby to była taka panorama o starych czasach i o współczesności – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Andrzej Sołtysik, dziennikarz.

Jan Nowicki zdradza Andrzejowi Sołtysikowi, dlaczego wziął udział w reklamie i czy życie rzeczywiście zaczyna się po pięćdziesiątce, Krystyna Janda opowiada o swoich dwóch teatrach i chwilach słabości, a Cezary Pazura o najważniejszych aktorskich wyzwaniach.

Ten wywiad, który jest zawarty w tej książce jest absolutnie takim wywiadem, który można powiedzieć jest wycinkiem naszej znajomości, a nie zwykłym wywiadem, jakiego się generalnie udziela, jak dziennikarze zadają jakieś pytania na temat życia, twórczości. Wiadomo, człowiek zrobił zawsze te same filmy, innych nie zrobił, więc musi siłą rzeczy mówić to samo. A z Andrzejem ta rozmowa wywołała takie inne wspomnienia, które on potem w wywiadzie wykorzystał  – podkreśla Cezary Pazura.

Rozmówcy cieszą się, że dali się namówić na zwierzenia i podkreślają profesjonalizm Andrzeja Sołtysika.

To jest przyjemność rozmawiać z kimś, kto nie mówi „pan jest gwiazdą, ale skąd ja pana znam?” Ani gwiazda nie jest ważna, ani to, skąd się ją zna, tylko mówimy o tym, co jest istotne. To są rozmowy, które zawsze toczymy, jak się spotkamy po prostu. Takie krótkie czeki o filmie, o tym, co się dzieje w kinie. Przecież to fajny zapis pewnych czasów. To też jest chyba ekipa, która coś tam z kinem po prostu próbowała zrobić w różnych sprawach – mówi Robert Gonera.

Andrzej Sołtysik pokusił się również o rozmowę z Claudią Cardinale. Aktorka zdradza, jak wyglądała jej współpraca z największymi reżyserami, dla kogo była muzą i z kim romansowała.

Claudia Cardinale to takie spełnienie marzenia z bardzo wczesnego dzieciństwa. Była przejazdem w Warszawie, więc udało się ją capnąć po prostu i namówić. Pamiętam, że negocjacje zaczęły się od 20 minut, ja wybłagałem 45, a skończyło się na 90 minutach i to było super. Naprawdę fajne spotkanie wyszło –  zdradza Andrzej Sołtysik.

W książce można znaleźć także rozmowy z Anną Dereszowską, Małgorzatą Kożuchowską, Katarzyną Figurą, Bogusławem Lindą, Adamem Woronowiczem, Wojciechem Mecwaldwowskim, Andrzejem Grabowskim, Maciejem Ślesickim. Autor już planuje nowe spotkania i kolejne wywiady.

To tak działa. Jak człowiek napisze jedną książkę, to już wie jak i myśli sobie, że teraz już wiem, więc zrobię chętnie, szybko i sprawnie drugą.  Rzeczywiście chciałbym to kontynuować, bo nazwisk jest dużo. W tym notesie z tych odrzuconych i z tych jeszcze wielkich, którzy mogą coś powiedzieć zostało sporo nazwisk. Ale bez Gajosa nie ruszę, bez Gajosa nie da rady, w następnym musi być Gajos! – dodaje Andrzej Sołtysik.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Żywienie

Finanse

Na rynku brakuje co najmniej 0,5 mln przystępnych cenowo mieszkań. Prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej pod względem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych swoich obywateli. Wciąż wiele rodzin mieszka w przeludnionych nieruchomościach, bo brakuje lokali dostępnych cenowo. – Przybywa mieszkań inwestycyjnych, natomiast większość polskich gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania na własność, dlatego że zdolność kredytową posiada mniej więcej 30–40 proc. z nich – zauważa Magdalena Ruszkowska-Cieślak, prezeska zarządu Fundacji Habitat for Humanity Poland. Wielu z nich nie stać nawet na najem na warunkach rynkowych, dlatego potrzebne są rozwiązania systemowe wspierające mieszkalnictwo.

Bankowość

Podskórne implanty mogą zastąpić kartę płatniczą, a nawet uratować życie. Wciąż brakuje społecznej akceptacji dla tej technologii

Implanty wszczepiane pod skórę mogą dziś zastępować klucze do drzwi czy dowody osobiste. Niedawno firma Walletmor wypuściła na rynek pierwszy na świecie implant płatniczy. Jak podkreśla jej założyciel, Wojciech Paprota, jest on cieńszy niż papierowa kartka, niewielki i elastyczny, a płatności zbliżeniowe to tylko jedna z jego potencjalnych funkcjonalności. Implant wyposażony we wrażliwe dane na temat stanu zdrowia użytkownika może nawet uratować życie, w przypadku np. zasłabnięcia na ulicy. Do wykorzystania takiej technologii na większą skalę potrzebna jest jednak szersza akceptacja społeczna.