Newsy

Rafalala: ludzie zaczepiają mnie na ulicy i mówią: „brawo, Rafalala, dajesz!”

2014-08-20  |  07:00
Mówi:Nina Kukawska (Rafalala)
Funkcja:artystka
  • MP4

    O Rafalali zrobiło się głośno, kiedy spoliczkowała mężczyznę, który nie chciał wynająć jej mieszkania. Kilka dni później performerka była gościem programu „Tak czy nie” na antenie Polsat News, gdzie oblała wodą Artura Zawiszę za to, że nazwał ją „tym czymś”. Rafalala uważa, że w kwestii tolerancji Polska ma jeszcze dużo do nadrobienia, choć jak podkreśla, sama czuje się na ulicach Warszawy bezpiecznie.

    Sytuacja osób transseksualnych na Zachodzie zmienia się. Zwycięstwo Conchity Wurst podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji oraz pierwsza w historii nominacja do nagrody Emmy dla transseksualnej aktorki Laverne Cox („Orange Is The New Black”) zwiastują pewien przełom w postrzeganiu osób, które zmagają się z zaburzeniami identyfikacji płciowej. W Polsce transseksualizm wciąż jest traktowany jako tabu, a o osobach transseksualnych zwykle mówi się w kontekście skandalu.

    Polska odstaje w kwestii tolerancji względem Zachodu. W dużych miastach może jeszcze jest okej, ale im dalej w las, im mniejsze miejscowości i wsie, tym jest gorzej – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Rafalala.

    Chociaż performerka uważa, że w Polsce osoby transseksualne nie są tolerowane w takim stopniu, jak na Zachodzie, przekonuje, że nie boi się o swoje bezpieczeństwo i otwarcie manifestuje swoją tożsamość w Warszawie, gdzie obecnie mieszka.

    Nie boję się, a wszystkie reakcje, z którymi się spotkałam na ulicy do tej pory, były bardzo pozytywne typu: „brawo Rafalala, dajesz!”. Na razie jeszcze nie spotkałam się z jakąś negatywną opinią na ulicy – mówi artystka.

    Rafalala przekonuje, że w dużych miastach Polski mieszkańcy mają styczność z osobami transseksualnymi, a nie dowiadują się o ich istnieniu wyłącznie z mediów. Dzięki temu są w stanie dostrzec, że taki człowiek może być po prostu sympatyczną osobą, sąsiadem lub znajomym.

    Tacy ludzie widzą, że nie mam tutaj szklanki wody. A jeżeli mam wodę, to tylko dlatego, żeby się napić – śmieje się performerka.

    Więcej na temat
    Media W sieci pojawia się coraz więcej anonsów towarzyskich Rafalali. Artystka twierdzi, że to zemsta prawicowców Wszystkie newsy
    2014-08-14 | 07:20

    W sieci pojawia się coraz więcej anonsów towarzyskich Rafalali. Artystka twierdzi, że to zemsta prawicowców

    Rafalala jest oburzona tym, że ktoś podszywa się pod nią i zamieszcza w sieci anonse towarzyskie, w których podaje nieprawdziwe informacje. Artystka jest rozgoryczona
    Gwiazdy Michał Piróg: Dużo młodych ludzi zazdrości, że mam taką otwartą mamę. To ona poprosiła o wywiad
    2014-06-04 | 07:30

    Michał Piróg: Dużo młodych ludzi zazdrości, że mam taką otwartą mamę. To ona poprosiła o wywiad

    Młodzi ludzie zazdroszczą mi, że mam tak otwartą mamę – przyznaje Michał Piróg. Tancerz podkreśla, że ceni swoją matkę za to, że jest tolerancyjna, nie wstydzi się
    Gwiazdy Michał Piróg: Mniejszości seksualne nie są chronione przez prawo. To powinno się zmienić
    2014-05-02 | 07:10

    Michał Piróg: Mniejszości seksualne nie są chronione przez prawo. To powinno się zmienić

    Według Michała Piróga w Polsce mniejszości seksualne nie są chronione przez prawo. Prezenter przekonuje, że nasz kraj ma jeszcze wiele do nadrobienia, by poziomem tolerancji

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Edukacja

    Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

    Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

    Media

    Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

    Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

    Prawo

    Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

    Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.