Newsy

Renata Przemyk: nie potrzebuję dodatkowej oprawy towarzysko-ściankowej, żeby opowiadać o muzyce

2014-10-22  |  06:55

Nie muszę lansować się na ściankach, żeby robić karierę  twierdzi Renata Przemyk. Wokalistka pokazuje się w mediach lub na imprezach branżowych tylko, gdy łączy się to z promocją jej twórczości. Mimo to jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek na polskiej scenie muzycznej, a nagrana blisko ćwierć wieku temu piosenka Babę zesłał Bóg jest jednym z najchętniej wybieranych utworów przez uczestników muzycznych talent show.

Renata Przemyk nie ogląda muzycznych programów typu talent show, ale zauważyła, że piosenka Babę zesłał Bóg jest wyjątkowo lubiana przez ich uczestników. Wokalistka trzyma kciuki za wszystkich, którzy tę piosenkę wykonują.

Spotkałam się nawet z tym, że chciało mi się śmiać, a to jest wcale nie taka prosta piosenka. Pozornie, w tej prostocie jest dużo pułapek – mówi Renata Przemyk w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Piosenkę Babę zesłał Bóg Renata Przemyk nagrała w 1990 roku, gdy śpiewała w zespole Ya Hozna. W 2003 roku utwór znalazł się na płycie kompilacyjnej The Best of.... Wokalistkę cieszy, że młodzi artyści tak chętnie wykonują tę piosnkę. Przyznaje, że większość wykonań bardzo jej się podoba.

Najbardziej podobały mi się takie, w których ktoś próbował je aranżować jazzowo. Kibicuję wszystkim, którzy zaczynają. Wiem, że teraz nie jest łatwo się wybić. Naturalną sytuacją jest też to, że się trenuje na czyimś repertuarze, takim, który już powstał. Mnie pochlebia to, że ktoś uznał moje piosenki za na tyle wartościowe, że na nich akurat chce się uczyć – mówi Renata Przemyk.

Wokalistka ma na koncie dziewięć albumów i jedną płytę kompilacyjną, sprzedała ponad 500 tys. egzemplarzy wszystkich płyt. Jest laureatką Fryderyka w kategorii album roku za płytę Andergrant, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowego Festiwalu w Sopocie. W 2009 roku London Music Academy uhonorowała ją nagrodą za całokształt twórczości. Renata Przemyk osiągnęła to bez częstego pokazywania się w mediach lub na modnych imprezach.

Nie potrzebuję tej dodatkowej oprawy towarzysko-ściankowej, żeby opowiadać o muzyce, a tylko po to się pojawiam w mediach. Interesują mnie medialnie tylko takie sytuacje, podczas których mogę pokazać swoją muzykę, opowiedzieć o niej czy zachęcić do kupienia nowej płyty, która właśnie powstała. Bez tych informacji publiczność nie dowiedziałaby się przynajmniej tak szybko o tym, że mam coś nowego. Do tego nie są mi potrzebne ścianki i nie uważam się też za eksperta we wszystkich dziedzinach, łącznie z modą i wybiegami, więc tylko takie sytuacje, w trakcie których mogę opowiedzieć o muzyce, są dla mnie ważne – mówi Renata Przemyk.

W tym roku wokalistka świętuje 25-lecie twórczości. Z tej okazji 30 września ukazał się jej nowy album Rzeźba dnia. Renata Przemyk długo kazała fanom czekać na swoją kolejną autorską płytę, od wydania albumu Odjazd minęło bowiem 5 lat.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.