Newsy

Roma Gąsiorowska pracuje nad spektaklem multimedialnym. Jego premiera zaplanowana jest na 26 lutego

2017-02-10  |  06:45

„Płyń” to interdyscyplinarne widowisko z pogranicza teatru, koncertu na żywo, i wideo-artu. Spektakl powstaje na podstawie tekstów i muzyki Piotra Roguckiego, a za reżyserię odpowiedzialna jest m.in. Roma Gąsiorowska. Na scenie wystąpią Agata Kulesza, Tomasz Schuchardt, Matylda Damięcka oraz Irena Melcer.

W styczniu Roma Gąsiorowska otworzyła artystyczno-edukacyjną platformę W-arte!, której celem jest m.in. zacieranie granic między różnymi rodzajami sztuki, poszukiwanie nowych środków wyrazu artystycznego i łączenie konwencji. Obecnie gwiazda pracuje nad pierwszym dużym projektem w ramach tej inicjatywy. Jest to multimedialny i interdyscyplinarny spektakl „Płyń” powstały na podstawie tekstu i muzyki z albumu "„.P. Śliwa” Piotra Roguckiego. Widowisko stanowić będzie połączenie spektaklu teatralnego, koncertu muzycznego na żywo oraz wideo-artu.

Są też elementy performatywne, ale wszystko jest podane w takiej formie, która mam nadzieję, będzie dostępna. Nie jest to na pewno zamknięta sztuka konceptualna, tylko rozrywka na bardzo wysokim poziomie – mówi Roma Gąsiorowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Za reżyserię spektaklu odpowiedzialne są trzy osoby: Roma Gąsiorowska, Pia Partum, Piotr Rogucki oraz Wojciech Urbański. Na scenie wystąpią natomiast Tomasz Schuchardt, Matylda Damięcka oraz Irena Melcer. W obsadzie aktorskiej znalazła się także Agata Kulesza, która pojawi się w wideo-artach, które stworzyła wraz z Michałem Bojarą.

To jest taki nieoczywisty sposób tworzenia dzieła, ponieważ każdy jest w jakimś sensie autorem i twórcą. Również aktorzy, którzy biorą w tym udział, są współtwórcami – mówi Roma Gąsiorowska.

Bohaterem spektaklu „Płyń” jest Jan Paweł Śliwa, artysta bez powodzenia próbujący wyrazić siebie poprzez sztukę. Sfrustrowany niepowodzeniem dokonuje aktu terroru, który traktuje jako dzieło sztuki. Spektakl jest więc próbą odpowiedzenia na pytania o rolę artysty we współczesnym świecie. Roma Gąsiorowska podkreśla, że występujący w widowisku aktorzy opierać się będą głównie na improwizacji.

Zanim przystąpiliśmy do prób dostali podstawy do bycia w pewnym sensie w takiej formie improwizatorskiej, czyli dostali warsztat wokalny, warsztat impro właśnie i warsztat choreograficzny – mówi aktorka.

Spektakl „Płyń” będzie można zobaczyć 26 i 27 lutego w warszawskim klubie Stodoła.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.