Newsy

Wojciech Medyński gwiazdą teatru improwizowanego

2013-10-24  |  08:50
Wojciech Medyński członkiem jedynej w Polsce profesjonalnej grupy teatralnej, która zajmuje się sztuką improwizacji. Trzy lata temu grupę Ab Ovo Teatr Improv założyła Katarzyna Michalska. która uczyła się improwizacji od światowej sławy trenera Mike’a Hughesa.

Improv to specyficzna forma teatralno-kabaretowa. To spektakl, w którym drugim aktorem jest widz i to jego sugestie decydują o przebiegu wieczoru. Wojciech Medyński przyznaje, że takie przedstawienie jest niezwykle wymagające i stresujące. Porównuje je do programu „I kto to mówi?" w TVP2.

– Ten program jest właśnie oparty na improwizacji, dostaje się sugestię, my bierzemy je od widzów, tam są przygotowane na karteczkach. Aktor wcześniej tego nie wie. Odkrywa kartki albo słyszy od widza, kogo ma zagrać, albo jaką relację ma zbudować na scenie. Nic więcej nie ma. Cały tekst idzie z aktora, z jego wyobraźni, z głowy – wyjaśnia Wojciech Medyński w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

W takim przedstawieniu liczy się nie tylko doskonały warsztat aktorski, ale także poczucie humoru, refleks i błyskotliwe puenty.

– To jest aktorski skok na bungee, nie można się podeprzeć reżyserem, nie można się podeprzeć scenariuszem. To wszystko się dzieje tu i teraz - mówi aktor.

W Polsce tego rodzaju sztuka dopiero raczkuje, jednak na Zachodzie cieszy się już ogromną popularnością.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.

Prawo

Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.