Newsy

Skóra pach wymaga regularnego nawilżania. Najlepiej stosować preparaty o kwaśnym pH i odżywcze balsamy

2016-02-04  |  06:00

Skóra pod pachami jest bardzo cienka, a przez to niezwykle wrażliwa. Źle dobrane antyperspiranty i niewłaściwa depilacja mogą więc spowodować nadmierne wysuszenie, podrażnienie, a nawet uczulenie. Dlatego niezależnie od pory roku nie można zapominać o prawidłowej pielęgnacji i higienie dołów pachowych. Podczas mycia zdecydowanie nie powinno się używać zwykłych mydeł tylko preparatów o kwaśnym pH. Z kolei po depilacji wskazane jest stosowanie balsamów nawilżających.

Często zapominamy o tym, że skóra w obrębie dołów pachowych jest szczególnie wrażliwa i narażona na różne działania i obciążenia, nie tylko związane z depilacją. Przecież dociska nas tam odzież, używamy różnych dezodorantów, które niekiedy mogą być źle dobrane do potrzeb naszej skóry, mogą ją podrażnić lub nawet uczulić – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, dermatolog.

By zapobiec podrażnieniom, podczas domowej depilacji powinno się stosować specjalne preparaty do golenia – piankę, krem lub żel, które nawilżą skórę i zapobiegną utracie wody. Trzeba też używać odpowiednich maszynek do golenia, najlepiej z trzema ostrzami.

Jeśli mamy ropne zapalenie mieszków włosowych, co często zdarza się np. po stosowaniu golarek i żyletek, wtedy powinniśmy użyć jakichś preparatów o działaniu przeciwbakteryjnym, które możemy dostać bez recepty. Jeżeli zmiany się nasilą, to należy skonsultować się z dermatologiem. Podobnie jest w przypadku podrażnień: trzeba sprawdzić, czy miną one po odstawieniu danego antyperspirantu, wtedy możemy odczekać kilka dni, ponatłuszczać naskórek i ewentualnie zmienić preparat – radzi dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak.

Dermatolodzy podkreślają, że pachy wymagają szczególnej pielęgnacji, która nie powinna się kończyć tylko na użyciu dezodorantu czy antyperspirantu. Stosowanie nieodpowiedniego antyperspirantu lub niewłaściwa depilacja mogą spowodować nadmierne wysuszenie skóry.

 – Do mycia tego obszaru nie powinniśmy używać zwykłych mydeł, bo sam dół pachowy ma w sobie pH dążące do zasadowego, co tak naprawdę zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego. Dlatego tylko stosowanie preparatów o kwaśnym pH będzie miało działanie przeciwbakteryjne i będzie zmniejszało przykry zapach. Po depilacji czy po wzięciu prysznica można zastosować taką pielęgnację jak na skórę całego ciała. Nie ma przeciwwskazań, żeby nawilżyć pachy balsamem – mówi dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak.

Warto też sięgnąć po antyperspirant, który nie tylko będzie chronił przed poceniem, lecz także taki, który będzie pielęgnował skórę i zapewni odpowiedni poziom nawilżenia. Preparat na pewno nie powinien zawierać alkoholu, który podrażnia i wysusza skórę.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.