Mówi: | Zofia Zborowska |
Funkcja: | aktorka |
Zofia Zborowska: Żyjemy w świecie, w którym rządzą mężczyźni. Kobietom wciąż brakuje odwagi
Zdaniem aktorki ruch feministyczny w Polsce jest coraz mocniejszy i bardziej słyszalny. Wciąż pozostaje jednak wiele tematów tabu, do których należy problem przemocy domowej. Gwiazda uważa ponadto, że Polkom wciąż brakuje odwagi do walki o swoje prawa.
Zofia Zborowska twierdzi, że nie lubi słowa „feministka” i rzadko określa się tym mianem. Nie wynika to jednak z chęci odcięcia się od środowiska feministycznego, lecz niechęci do kategoryzowania i szufladkowania ludzi. Aktorka podziwia bowiem dokonania wielu działaczek feministycznych, głównie Pauliny Młynarskiej, która otwarcie walczy o prawa kobiet w Polsce.
– Chciałabym podziękować Paulinie Młynarskiej, która bardzo mocno i dzielnie stoi na czele tych odważnych babek, to jest fajne – mówi Zofia Zborowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Gwiazda jest zdania, że ruch feministyczny w Polsce działa coraz bardziej prężnie. W ostatnim czasie pojawiło się w przestrzeni publicznej wiele osób, które śmiało wyrażają swoje poglądy. Zdaniem aktorki wiele problemów wciąż pozostaje jednak w sferze tabu, jak np. przemoc domowa. O kwestii tej mówi spektakl „Lekcje stepowania” wystawiany w warszawskim Och-Teatrze. Zborowska wciela się w nim ofiarę fizycznej i psychicznej przemocy ze strony męża.
– Ja jestem taka, że mówię wszystko na głos, wręcz za dużo rzeczy, i jestem w stanie stanąć w obronie nieznanej mi osoby na ulicy. Natomiast są takie osoby, np. jak moja postać, które by nie zrobiły nic – mówi aktorka.
Zborowska uważa, że Polkom brakuje odwagi do walki o swoje prawa. Jej zdaniem współczesnym światem wciąż rządzą mężczyźni, którym zdarza się nadużywać tej władzy. Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku, są gorzej traktowane jako członkinie społeczeństwa, nie mogą korzystać z refundowanych środków antykoncepcyjnych.
– Oczywiście znam kupę mężczyzn, którzy są fantastyczni i wspierają kobiety. Przez takiego mężczyznę zostałam wychowana, z takim mężczyzną jestem w związku – mówi aktorka.
Czytaj także
- 2025-04-10: Julia Kamińska: Nie boję się krwi, ale raz podczas takiej procedury zdarzyło mi się zemdleć
- 2025-03-14: Julia Kamińska: Dzięki roli lekarki z większą pewnością wykonywałabym teraz masaż serca. Potrafiłabym pewnie też zrobić szew na skórze
- 2019-09-02: Maciej Musiał zagrał w nowym duńsko-angielskim serialu „DNA”. „Gram chłopka Zosi Wichłacz. Pracować z nią to czysta przyjemność”
- 2018-08-31: Katarzyna Zawadzka: Cieszę się, mogąc być twarzą serialu poruszającego wątki kobiece. Walka o prawa kobiet trwa cały czas
- 2018-08-07: Zofia Zborowska: podejście Polaków do osób homoseksualnych się zmieni, ale dopiero za kilkadziesiąt lat
- 2018-04-24: Rośnie popularność lekkich win musujących w Polsce. To coraz częstszy wybór kobiet
- 2018-05-08: Monika Mariotti: nowoczesne kobiety potrafią dbać o swoją przyjemność, ale wciąż jeszcze niewystarczająco
- 2018-04-23: Dorota Wellman: Każdą godzinę wziętą dla siebie kobiety uważają za straconą. Czas nauczyć się myśleć o własnych przyjemnościach
- 2018-04-25: Natalia Przybysz: Trzeba żyć pełnią życia i opowiadać swoje historie. Kobiety powinny jak najwięcej mówić
- 2017-12-04: Anna Popek: Przeżywamy obecnie pewną kompromitację feministycznych postulatów. Kobiety na wysokich stanowiskach nie są szczęśliwe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.