Newsy

Edyta Olszówka: staram się skupiać na teraźniejszości. Gdy robię plany mam zbyt dużo lęku, że coś nie wyjdzie

2019-02-13  |  06:55

Stopuję się, żeby nie wykraczać w przyszłość, bo ona jest czasami przerażająca – mówi aktorka. Podkreśla też, że stara się nie robić planów, nawet zawodowych, skupiając się na obecnych obowiązkach. Wybieganiu poza teraźniejszość towarzyszy bowiem zbyt wiele lęku, że coś pójdzie niezgodnie z oczekiwaniami.

Edyta Olszówka w ostatnich latach koncentruje się przede wszystkim na karierze teatralnej. Obecnie można ją oglądać w spektaklu "Jojo", w którym wciela się w postać kobiety uwikłanej w pozamałżeński romans. Jest to komedia omyłek, podejmująca jednak tak istotne tematy jak brak komunikacji między ludźmi i zamykanie się jednostek w nierealnym, wirtualnym świecie. Przedstawienie z udziałem Leszka Żurka i Michała Pieli będzie można zobaczyć w kilkunastu miastach Polski. Edyta Olszówka związana jest również z Teatrem Narodowym, gdzie występuje w czterech spektaklach: "Kotka na gorącym blaszanym dachu", "Garderobiany", "Białe małżeństwo" i "Elementarz". 

To jest przedziwny teatr, bo dosyć trudny repertuar jest tam proponowany, ale to jest jedyna szansa dla aktora, żeby uczyć się dalej, bo spotyka się naprawdę wspaniałych reżyserów i pracuje się nad bardzo dobrą literaturą, a to ma znaczenie – mówi aktorka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Gwiazda ceni sztukę o charakterze rozrywkowym i możliwość dostarczania widzowi radości takimi spektaklami jak "Jojo". Jest jednak przekonana, że w obecnych czasach równie potrzebna jest refleksja, często nawet autorefleksja, a takiej dostarcza właśnie sztuka wysoka.

Myślę, że trzeba czasami coś potrząsnąć i nie wszystko musi być takie ładne,doskonałe i trendy, że jednak coś co być może nas jakoś dotyka, z czymś się nie zgadzamy, to jest szansą na to, że z tego powstaje jakiś rozwój, jakiś progres – mówi Edyta Olszówka.

Aktorka twierdzi, że koncentruje się na obecnych zobowiązaniach zawodowych i nie robi konkretnych planów. Żyje dniem dzisiejszym, przykłada wagę do teraźniejszości i stara się nie wybiegać myślami w przyszłość. Nie zawsze dobrze jej to wychodzi, stara się jednak pracować nad sobą i czerpać satysfakcję z każdego bieżącego zdarzenia w jej życiu zawodowym, w tym z wywiadów dla mediów, które dają jej szansę na poznanie ciekawego człowieka i odbycia interesującej rozmowy.

Jak planuję i oczekuję, to potem mam tylko pełno lęku i strachu, że coś nie wychodzi albo że nie jest tak jak bym chciała, żeby było. Pilnuję siebie i stopuję, żeby nie wykraczać w przyszłość, bo ona jest czasami bardzo przerażająca, jak patrzeć na ten nasz obecny świat – mówi Edyta Olszówka.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.