Newsy

Radosław Pazura: w chwilach zwątpienia ukojenia i wskazówek szukam w modlitwie

2015-10-29  |  06:55

Radosław Pazura przyznaje, że regularnie modli się i rozmawia z Bogiem, powierzając mu swoje problemy. Takie chwile skupienia dają aktorowi siłę do pokonywania trudności i oczyszczają ze złych emocji. Punktem zwrotnym w jego podejściu do wiary był tragiczny wypadek samochodowy, do którego doszło w 2003 roku. Na miejscu zginął wtedy inny aktor – Waldemar Goszcz, a on sam długo walczył o życie. Ukojenia szukał właśnie w modlitwie.

Radosław Pazura wspomina, że w tym najcięższym momencie otworzył się na Boga i otrzymał łaskę, która pozwoliła mu zupełnie inaczej spojrzeć na życie, a przede wszystkim – zmienić priorytety.

– W moim przypadku można mówić o prawdziwym nawróceniu. Teraz wierzę, że Bóg mnie przemienia i wspiera moje codzienne życie, dlatego często się do niego zwracam – tłumaczy aktor. – Ja to nazywam modlitwą. Wydaje mi się, że każdy ją czyni i pełni na swój sposób, choć czasami nie wie, że to jest modlitwa. To jest pewien rodzaj takiego skupienia. Ja akurat to robię, by powierzać moje sprawy wyższej instancji – dla mnie to jest Pan Bóg i Pan Jezus Chrystus. Od ładnych nastu lat tak robię i jeszcze się nie zawiodłem – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Radosław Pazura, aktor.

Radosław Pazura nie ukrywa, że dużym przeżyciem emocjonalnym były dla niego nagrania do nowego programu stacji TLC „Gwiazdy w karetce”. Aktor dołączył do profesjonalnej ekipy ratowników medycznych i miał szansę sprawdzić się w ekstremalnych sytuacjach, często balansując na granicy życia i śmierci. Ze swojego doświadczenia wie, że czasem medycyna jest bezradna, a wtedy pozostaje tylko głęboka wiara w Boga. Sam nie ukrywa, że jest praktykującym katolikiem, znajduje czas na czytanie Pisma Świętego i uczestnictwo w różnego rodzaju nabożeństwach.

Dzięki temu, że jestem otwarty na Boga, wiem, którą drogą powinienem iść, co powinienem w sobie eliminować, a na co się otwierać i jak produkować dobro. I tak też to robię w swoim zawodzie i w różnych sytuacjach. Często popełniam błędy, ale jeżeli one są, to one też mnie budują. Wierzę, że dzięki modlitwie, którą czynię regularnie, każdą swoją pracę wykonam właściwie, dobrze, rzetelnie i że to będzie miało sens, wymiar oraz określoną wartość – tłumaczy Radosław Pazura.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.