Wszystkie newsy
2016-08-10 | 06:55
Problemy społeczne
W 2040 roku co trzeci Polak będzie miał ponad 60 lat. Konieczne zmiany w systemie opieki zdrowotnej
W 2020 roku co czwarty Polak będzie miał ponad 60 lat, a w 2040 roku – co trzeci. To oznacza skokowy wręcz rozwój zapotrzebowania na usługi skierowane do seniorów. Tego w Polsce wciąż brakuje, a polityka senioralna jest dopiero rozwijana – podkreślają przedstawiciele Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Konieczna jest aktywizacja i edukacja starszych osób, a także zmiana w systemie opieki.
2016-08-10 | 06:00
Żywienie
Ekstrakt z konopi ma szerokie działanie lecznicze. Łagodzi objawy choroby Parkinsona, padaczki i depresji
Konopie przemysłowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie – od produktów leczniczo-terapeutycznych takich jak olejki poprzez całą gamę suplementów diety, żywność, a nawet kosmetyki. Ekstrakt z konopi ma działanie lecznicze m.in. w przypadku takich chorób jak padaczka lekoodporna, depresja, choroba Parkinsona, cukrzyca czy różnego rodzaju nowotwory.
2016-08-09 | 06:35
Zdrowie
21 proc. mężczyzn chodzi do lekarza raz w roku lub rzadziej. Wielu prowadzi też niezdrowy tryb życia i rzadko wykonuje badania profilaktyczne
7 na 10 mężczyzn boi się utraty stabilności finansowej swojej rodziny w wyniku ich ewentualnej choroby. Niemal 40 proc. mężczyzn najbardziej spośród chorób obawia się nowotworu – to wnioski z najnowszego badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Medicover. Strach nie przekłada się jednak na profilaktykę i zdrowy styl życia.
2016-08-08 | 05:00
Żywienie
Substancja występująca w kiełkach brokułów może pomóc w łagodzeniu objawów autyzmu
Kiełki brokułów zawierają wyjątkowo dużo sulforafanu, czyli substancji, której do tej pory przypisywano między innymi działanie antynowotworowe. Zdaniem badaczy wyciąg z kiełków niweluje również zaburzenia autystyczne i znacznie poprawia zachowanie oraz komunikację werbalną chorych. Sulforafan występuje też w kalafiorze i kapuście, ale jego zawartość w kiełkach jest najwyższa – ponad 100 razy większa niż w dojrzałych brokułach. Mimo to praktycznie nie ma możliwości, by jedząc tylko kiełki, można było wchłonąć odpowiednią dawkę substancji.
2016-07-27 | 06:40
Zdrowie
Pary mogą zwiększyć szansę na poczęcie dziecka dzięki zdrowemu odżywianiu, minimalizacji stresu i aktywności fizycznej
Lekarze podkreślają, że niepłodność nie jest tylko problemem medycznym związanym z nieprawidłowościami w budowie narządów rozrodczych czy sprawami hormonalnymi. Jej przyczyną może być także zbyt stresująca praca, nadużywanie alkoholu, otyłość, brak ruchu i niewłaściwa dieta. Pary, które starają się o dziecko, przede wszystkim muszą zmienić styl życia, znaleźć czas na odpoczynek, włączyć do swojego menu produkty bogate w witaminy oraz składniki odżywcze, a także zażywać suplementy, które przygotują organizm na zapłodnienie i zwiększą prawdopodobieństwo poczęcia w sposób naturalny. Taka kuracja trwa maksymalnie pół roku.
2016-07-26 | 06:00
Zdrowie
Terapia komórkami macierzystymi przynosi spektakularne efekty w ortopedii i medycynie sportowej
Komórki macierzyste są niezwykle cennym materiałem regeneracyjnym, który znajduje zastosowanie już nie tylko w medycynie estetycznej czy chirurgii plastycznej, lecz także w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów i ścięgien oraz rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych. Jedną z głównych zalet metody jest jej mała inwazyjność i brak konieczności namnażania komórek w laboratorium.
2016-07-25 | 06:00
Zdrowie
Mity związane z ideą dawstwa szpiku kostnego budzą niepokój i zniechęcają potencjalnych dawców
Z badań TNS przeprowadzonych dla Fundacji DKMS Polska wynika, że 2/3 respondentów nie wie, na czym polega pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych. Wiele osób wciąż ma obawy przed zarejestrowaniem się w bazie dawców, choćby ze względu na mity, które krążą w opinii publicznej. Specjaliści podkreślają, że pobranie szpiku kostnego jest bezbolesną i bezpieczną metodą stosowaną na całym świecie od wielu lat.
2016-07-20 | 06:35
Zdrowie
Co roku na czerniaka zapada ponad 3 tys. Polaków. U co piątego chorego wykrywana jest zaawansowana forma tego nowotworu
W Polsce co roku notuje się 50 tys. zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3 tys. na złośliwą odmianę – czerniaka. Ponad połowa wykrywana jest wczesną jesienią, po silnej ekspozycji latem na słońce, głównej przyczynie choroby. Większość przypadków leczona jest chirurgicznie, ale u co piątego chorego czerniak jest na tyle zaawansowany, że chirurgia nie może być wykorzystywana. W ostatnich latach wprowadzono nowe metody leczenia, które nawet w przypadku przerzutów przedłużają pacjentom życie.
2016-07-20 | 06:20
Uroda
Najnowsze preparaty do wybielania zębów zawierają nadtlenek wodoru stosowany przez dentystów. To gwarantuje ich wysoką skuteczność
Zachowanie białego i zdrowego uśmiechu wbrew pozorom nie jest rzeczą trudną. Ci bowiem, których nie stać na profesjonalny zabieg wybielania zębów, mogą skorzystać z domowych metod. W drogeriach i aptekach dostępnych jest coraz więcej preparatów przeznaczonych do samodzielnego stosowania. Jedną ze skuteczniejszych substancji wybielających jest nadtlenek wodoru używany przez dentystów. Składnik ten nie tylko usuwa przebarwienia z powierzchni zębów, lecz także wnika w szkliwo.
2016-07-18 | 06:00
Zdrowie
Artroskopia pozwala na rekonstrukcję większości stawów i szybki powrót pacjenta do sprawności. Zabieg trwa maksymalnie 1,5 godziny
Zabieg artroskopii jest mało inwazyjny i bardzo bezpieczny. Polega na wprowadzeniu endoskopu przez milimetrowe nacięcie w okolicy operowanego stawu. Po dokładnym zobrazowaniu stanu chorobowego za pomocą mikronarzędzi specjalista podejmuje działania lecznicze. Metoda ta w porównaniu do tradycyjnej operacji mniej obciąża stawy i wymaga krótszej rekonwalescencji.
2016-07-15 | 06:35
Muzyka
Dzięki osiągnięciom medycyny i technologii osoby niesłyszące tworzą muzykę. Uzdolnione muzycznie osoby z niedosłuchem wystąpiły na międzynarodowym festiwalu
Polscy lekarze w ostatnich latach poczynili znaczne postępy w leczeniu zaburzeń słuchu. Dziesiątki operacji wykonywanych codziennie przywracają słuch osobom niesłyszącym. Osiągnięcia medycyny i technologii pozwalają im nawet tworzyć i wykonywać muzykę. To właśnie miał pokazać festiwal „Ślimakowe Rytmy”, którego druga edycja przyciągnęła kilkudziesięciu uczestników z całego świata.
2016-07-15 | 06:30
Żywienie
Tłuszcze odgrywają ważną rolę w organizmie. Ich spożycie wymaga jednak szczególnej kontroli
Oprócz węglowodanów i białek to tłuszcze są podstawowymi składnikami odżywczymi. Stanowią one główne i skoncentrowane źródło energii. Specjaliści do spraw żywienia przypominają o tym, by nie wykluczać ich z codziennego menu, zaznaczając jednak, że najważniejsza jest ich jakość, a nie ilość. Dieta z odpowiednim udziałem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 jest bowiem niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia. Ich źródłem są przede wszystkim tłuste ryby morskie i oleje roślinne, przede wszystkim olej rzepakowy.
2016-07-14 | 06:30
Zdrowie
Polscy chirurdzy przeprowadzili operację przedramienia z wykorzystaniem innowacyjnej technologii 3D
Polscy ortopedzi przeprowadzili innowacyjną operację kości przedramienia, w której wykorzystali możliwości wymiarowania i druku 3D. Na podstawie trójwymiarowej tomografii komputerowej stworzyli modele kości i narzędzia chirurgiczne. Posłużyły one m.in. do precyzyjnego zaplanowania przebiegu operacji. Metoda ta nie tylko znacznie skróciła czas zabiegu, lecz także wyeliminowała ryzyko błędów.
2016-07-14 | 06:00
Uroda
Nadmierne opalanie coraz częściej prowadzi do nowotworów skóry. Przed ekspozycją na słońce trzeba stosować kremy z odpowiednimi filtrami
Szacuje się, że w Polsce na czerniaka rocznie zapada około 2,5 tys. osób. Większość nowotworów skóry da się wyleczyć, jeśli zostaną one odpowiednio wcześnie zdiagnozowane. Ryzyko zachorowania można zmniejszyć, przede wszystkim ograniczając ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, a także obserwując wszelkie zmiany na skórze, m.in. znamiona czy powiększone pieprzyki. Dermatolodzy sugerują, żeby nie tylko podczas plażowania, lecz także w każdy słoneczny dzień korzystać z preparatów ochronnych z odpowiednim filtrem.
2016-07-12 | 06:30
Zdrowie
Latem rośnie liczba zwichnięć i złamań wśród dzieci. Przy złamaniach otwartych ważne jest jak najszybsze przewiezienie dziecka do szpitala
Temblak to za mało, by prawidłowo unieruchomić rękę z otwartym złamaniem. Ważne jest odpowiednie ułożenia ręki i prawidłowe odkażenie. Dziecko należy jak najszybciej zawieźć do szpitala, gdzie zostanie poddane operacji. Złamania u dzieci goją się szybciej niż u osób dorosłych, dlatego wciąż najlepszym sposobem na unieruchomienie uszkodzonych kości jest założenie gipsu.