Newsy

Agnieszka Cegielska: Japonia skradła mi serce. Byłam tam po prostu szczęśliwa

2015-04-07  |  06:55

Japończycy zaszczepili we mnie potrzebę życiowej równowagi mówi Agnieszka Cegielska, która w Kraju Kwitnącej Wiśni mieszkała blisko dwa lata. Prezenterka pogody twierdzi, że Japonia skradła jej serce. Urzekła ją przede wszystkim życzliwość mieszkańców oraz ich holistyczne podejście do ludzkiego organizmu. To w Japonii Cegielska nauczyła się słuchać swojego organizmu i dążyć do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

– Czułam się tam po prostu szczęśliwa. Mnie tam było dobrze, dużo się od Japończyków nauczyłam. Chociaż to taki specyficzny i dosyć kontrowersyjny kraj. Zawsze mówię, że Japonia jest jak taka osobowość: 50 proc. osób, które ją odwiedza, kocha ją, a 50 proc. nie chce więcej wracać, bo jest charakterna. Trzeba ją zrozumieć, poczuć i się w niej zakochać – mówi Agnieszka Cegielska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Agnieszka Cegielska zaczynała karierę zawodową jako modelka. Dzięki temu po maturze wyjechała na dwumiesięczny kontrakt do Japonii. Kraj ten zafascynował ją jednak do tego stopnia, że postanowiła zostać tam dłużej. Prezenterka pogody nie ukrywa, że w Japonii, w której mieszkała przez ponad dwa lata, czuła się znacznie lepiej niż w Paryżu czy Londynie. Przede wszystkim ze względu na ludzi: we Francji spotkało ją niewiele życzliwości, podczas gdy mieszkańcy Japonii odnosili się do niej wyjątkowo serdecznie i uprzejmie.

– Kogokolwiek byśmy nie zapytali o pomoc, nawet jeżeli oni nic nie rozumieją po angielsku, a my nic po japońsku, oni tak jak stoją zostawią wszystko i będą trzy razy nam tłumaczyć, jak dojść np. do jakiegoś miejsca. Bo tak naprawdę tylko w Tokio oznaczenia metra są m.in. po angielsku, w pozostałych dużych miastach już nie, więc trzeba sobie jakoś radzić z tymi mapami, na których napisy wyglądają dla nas wyglądają jak kwiatki. Są niezwykle uprzejmi, niezwykle życzliwi i bardzo pomocni – mówi Agnieszka Cegielska.

Gwiazdę zachwycił także japoński stosunek do odżywiania i dbałości o organizm. Jest to holistyczne podejście polegające na uważnym obserwowaniu własnego ciała, rozumieniu mechanizmów jego działania i poszukiwaniu wewnętrznej równowagi. Cegielska zwraca uwagę na to, że w Japonii nie ma tak wielu aptek, jak w krajach Europy Zachodniej. Japończycy zamiast likwidować ból lekami, wolą poszukać jego przyczyn. Można łagodzić ból masażami stóp, najważniejsze jest jednak określenie jego podłoża, zarówno o charakterze fizycznym, jak i psychicznym. 

– Jeżeli zaczynamy chorować, jeżeli nasz organizm wysyła nam sygnał, że coś nas boli, to znaczy, że daje nam znać: „Zastanów się, zatrzymaj. I nawet, jeżeli jesteś na 42. piętrze w dużym mieście, to znaczy, że twój organizm poszukuje, potrzebuje yin i yang, jakiejś równowagi pomiędzy pracą zawodową i życiem rodzinnym. I na pewno oni we mnie to zaszczepili te kilkanaście lat temu, bo ja tam wyjechałam tuż po maturze i pielęgnuje to w sobie do dziś – mówi Agnieszka Cegielska.

Gwiazda TVN odwiedziła Japonię ponownie wraz z mężem Dariuszem Cegielskim. Marzy o kolejnym wyjeździe, aby pokazać Kraj Kwitnącej Wiśni swojemu synowi Franciszkowi. Musi jednak poczekać, aż chłopiec nieco podrośnie.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.