Newsy

Agnieszka Grochowska: Kobietom łatwiej jest wykonywać zawód aktorki. Mamy dostęp do większego wachlarza emocjonalnego i lepiej znosimy krytykę

2018-10-09  |  06:12

Dla aktorów mężczyzn jest trudne do przełknięcia, gdy ktoś im mówi, co mają robić – twierdzi aktorka. Kobiety znacznie łatwiej przyjmują uwagi reżysera, są też bardziej otwarte na dyskusje nad rolą. Zdaniem gwiazdy zawód aktorki jest też dla kobiet łatwiejszy ze względu na ich naturalną emocjonalność. Dużej umiejętności wczuwania się w emocje inne niż te odczuwane na co dzień wymaga od Agnieszki Grochowskiej rola w serialu „Nielegalni”, który wkrótce będzie miał swoja premierę.

„Nielegalni” to serial szpiegowski wyprodukowany przez CANAL+, który na antenie telewizji zadebiutuje w 21 października. Scenariusz oparty został na popularnych książkach Vincenta V. Severskiego, w obsadzie znalazły się natomiast takie gwiazdy, jak Grzegorz Damięcki, Andrzej Seweryn, Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt oraz Agnieszka Grochowska. Aktorka wcieliła się w postać Ewy Dębskiej – oficera wywiadu i kobiety prowadzącej podwójne życie. Gwiazda twierdzi, że jej bohaterka imponuje jej rozmiarem oddania dla pracy.

– To jest ciekawe, to coś takiego, że ktoś chce czegoś więcej, czegoś dla innych, że jest w stanie poświęcić całe swoje życie i właściwie jest uzależniony od telefonu, że właściwie nie jest w stanie zaplanować niczego, nie jest w stanie pojechać na wakacje – mówi Agnieszka Grochowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Aktorka nie znajduje w sobie podobieństw do kreowanej w serialu postaci. Twierdzi, że żyje w zupełnie inny sposób niż jej bohaterka, inaczej patrzy też na łączenie życia prywatnego z zawodowym.

– Pielęgnuję sferę prywatnego życia, bardzo sobie je cenię i staram się, żeby mieć jakąś przestrzeń dla siebie, której moja bohaterka nie ma zupełnie – mówi Agnieszka Grochowska.

Gwiazda jest przekonana, że aktorstwo wymaga umiejętności wczuwania się w emocje, których często nie odczuwa się na co dzień. Tylko w ten sposób możliwe jest stworzenie wiarygodnej psychologicznie postaci. Dla kobiet bywa to trudne, zdarzają się bowiem role męczące psychicznie, aktorki nie chcą natomiast wynosić negatywnych emocji poza plan zdjęciowy i przenosić je na życie rodzinne. Z drugiej strony, większa emocjonalność sprawia, że kobietom łatwiej jest wykonywać zawód aktorki.

 My, kobiety mamy dostęp do większego wachlarza emocjonalnego i z tego powodu wydaje mi się, że jest nam łatwiej – mówi Agnieszka Grochowska.

Aktorka nie lubi generalizowania, uważa jednak, że kobietom łatwiej jest w zawodzie aktorskim ze względu na większą otwartość na krytykę i oceny reżyserów lub producentów. Pracując na różnych planach zdjęciowych, gwiazda zauważyła, że mężczyznom przyjmowanie uwag od innych osób pracujących przy danej produkcji przychodzi ze znacznie większym trudem. 

  Kobiety dużo łatwiej znoszą ocenę i dużo łatwiej słuchają uwag reżyserskich czy dużo łatwiej wchodzą w miękki dialog na zasadzie: OK, to było tak, teraz porozmawiajmy, co można zmienić. Bardzo często aktorzy mężczyźni mają rodzaj spięcia, że ktoś im mówi, co mają robić i jest to dla nich trudne do przełknięcia – mówi Agnieszka Grochowska.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.