Newsy

Małgorzata Kożuchowska: wątek #MeToo w "Drugiej szansie" będzie głosem w dyskusji w bardzo trudnej sprawie. Chcemy pokazać różne oblicza kobiet i mężczyzn

2018-02-01  |  06:21

Aktorka zapowiada, że widzów czekają spore emocje już od pierwszych chwil 5. sezonu „Drugiej szansy”. Przyznaje, że temat przemocy seksualnej nieprzypadkowo znalazł się w scenariuszu. Chodziło o to, by pokazać skalę problemu i zachęcić do dyskusji. W nowych odcinkach serialowa Monika Borecka będzie musiała się zmierzyć z dramatycznymi przeżyciami. Okaże się bowiem, że ktoś dosypał jej do wina tabletkę gwałtu. Bohaterka obudzi się w pokoju hotelowym z rozmazanym makijażem i dziurą w pamięci. 

Serial o przygodach Moniki Boreckiej pokochały już miliony widzów, a ciągłe zwroty akcji w życiu bohaterki sprawiają, że produkcja nadal jest niezwykle atrakcyjna dla odbiorców. Kożuchowska zdradza, że i w tym sezonie nie będzie sielanki. Obejmując nowe stanowisko pracy Borecka znajdzie się bowiem w środku skandalu w koncernie medialnym, a na jaw wyjdą sekrety i kłamstwa jej współpracowników. Szczęścia i spokoju nie zazna ona także w życiu osobistym. Prawdopodobnie stanie się ofiarą przestępstwa na tle seksualnym. Jej życie po raz kolejny rozpadnie się jak domek z kart.

– Piąty sezon serialu zobowiązuje, ale też jest bardzo trudny, bo wydaje się, że opowiedzieliśmy już bardzo dużo historii, że już widza rozśmieszaliśmy, przestraszaliśmy i wzruszaliśmy, trudno było znaleźć kolejny temat na kolejny sezon, tak żeby on był aktualny, mocny i zaskakujący. Dyskusje i poszukiwania tematu trwały w stacji dość długo, ale myślę, że wybór o którym się dowiedziałam był dla mnie bardzo poruszający i odważny – mówi agencji Newseria Małgorzata Kożuchowska, aktorka.

Kożuchowska zdradza, że w kolejnym sezonie „Drugiej szansy” będzie poruszony temat przemocy seksualnej. Dotyczy on bowiem różnych środowisk, bulwersuje opinię społeczną i prowokuje do dyskusji. Tysiące osób w Polsce i na świecie używa hasztagów #JaTeż i #MeToo po to, by wyjawić, że padły ofiarami niewłaściwych zachowań. Ruch zainicjowała w październiku amerykańska aktorka Alyssa Milano, która opublikowała na Twitterze wpis zachęcający kobiety do podzielenia się sytuacjami, w których ich granice zostały przekroczone. Po niej inne kobiety zamieszczały w mediach społecznościowych wpisy dotyczące przypadków molestowania. Akcja zapoczątkowała ważne zmiany w sposobach mówienia o molestowaniu  i uświadomiła, że nie można na ten temat milczeć.

Dość ciekawe jest to, że najpierw zapadła decyzja, żeby sezon piąty poruszał temat całej akcji #MeToo i skandalu, który jest z tym związany, a dopiero potem ten skandal ujrzał światło dzienne, więc kolejność była odwrotna niż można by się tego spodziewać. Nie poszliśmy na fali czegoś czym zaczyna żyć świat, tylko najpierw powstał ten temat, a dopiero potem tak się złożyło, że tajemnica poliszynela wyszła na jaw, bo to przecież nie było coś o czym nikt nie wiedział, raczej wszyscy wiedzieli, ale zamiatali to pod dywan – mówi Małgorzata Kożuchowska.

Zdaniem aktorki ten wątek przyciągnie przed telewizory sporo widzów.

– Mam nadzieję, że ten sezon będzie głosem w dyskusji, będziemy oczekiwali od naszych widzów odzewu i zabrania głosu, zdania w tej bardzo trudnej sprawie. O tym będziemy rozmawiać, opowiadać. Chciałabym jednak uprzedzić, że nie dzielimy tego świata, nie segregujemy, nie szufladkujemy go na świat męski – ten zły i przemocowy oraz świat kobiecy który jest wrażliwy, piękny, subtelny i od A do Z dobry, bo pokazujemy różne oblicza mężczyzn i kobiet, które wbrew pozorom nie zawsze bywają solidarne i wspierające się nawzajem tak jak chcielibyśmy to widzieć w życiu – tłumaczy Małgorzata Kożuchowska.

Kożuchowska podkreśla, że serialowa Monika Borecka może być wzorem dla wielu ludzi, bo pomimo wielu życiowych zakrętów i bardzo bolesnych upadków, potrafi się podnieść i iść dalej. Aktorka przyznaje, że zżyła się ze swoją bohaterką – niejednokrotnie czerpie od niej siłę i energię do życia.

– Jestem mniej więcej w połowie nagrywania tego sezonu, więc za mną już bardzo dużo bardzo mocnych scen, które myślę zapamiętam do końca życia, jestem bardzo ciekawa tego efektu na ekranie, więc będę oglądała razem z Państwem, jak zwykle czekając na was Instagramie czy Facebooku. Bądźcie z nami, bo jestem pewna, że będziemy mówili o rzeczach bardzo ważnych – mówi Małgorzata Kożuchowska.

Już wiadomo, że w 5. sezonie pojawią się także nowe twarze: Kamila Baar-Kochańska, Karolina Gorczyca, Aleksandra Popławska, Agnieszka Żulewska i Marcin Bosak.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Roche

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Moda

Ochrona środowiska

Polscy naukowcy mają pomysł na ograniczenie strat ciepła w budynkach. Opracowali technologię termoizolacyjnych pokryć do szyb

Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby. Fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali folie pokryte nanowarstwami tlenku cynku z domieszką glinu, które mogą zmniejszyć utratę ciepła nawet czterokrotnie. Dzięki temu znacząco spadnie także wysokość rachunków za ogrzewanie. Nowe rozwiązanie ma być znacznie trwalsze i tańsze niż dostępne dziś na rynku folie.

IT i technologie

Przekazywanie danych równie ważne dla medycyny jak dawstwo krwi czy narządów. Polacy budują globalną platformę do wymiany takich informacji

Dzięki tworzonej przez polski start-up platformie osoby, które chcą dla dobra medycyny podzielić się informacjami o swoim zdrowiu, będą mogły to zrobić w bezpieczny sposób. Dane przekazywane przez dawców będą anonimizowane i szyfrowane. Dzięki nim instytuty i ośrodki kliniczne na całym świecie zyskają bazę, na której będzie można m.in. tworzyć algorytmy diagnostyczne czy oceniać skuteczność projektowanych dopiero terapii.