Newsy

Omenaa Mensah: po lekturze mojej nowej książki kilka osób może się obrazić

2014-11-17  |  06:50
Mówi:Omenaa Mensah
Funkcja:prezenterka telewizyjna, właścicielka marki Ammadora
  • MP4
  • Omenaa Mensah pracuje nad kolejną książką. Gwiazda nie chce zdradzać szczegółów, przyznaje jednak, że książka może wywołać kontrowersje. Na przychylny odbiór czytelników może natomiast liczyć publikacja „Bajkowo. Dziennikarze dzieciom”, w której znalazła się bajka autorstwa najpopularniejszej polskiej pogodynki.

    „Bajkowo. Dziennikarze dzieciom” to zbiór bajek napisanych przez znanych polskich dziennikarzy. Autorami utworów są m.in.: Dorota Wellman, Maja Popielarska, Tomasz Sianecki, Marta Kuligowska i Omenaa Mensah. Bohaterami bajek są dzieci, które przeżywają niezwykłe, czasem niebezpieczne, a czasem zabawne przygody. Tematem bajki Omeny Mensah jest tolerancja. Prezenterka chce przekonać dzieci, że dobrze jest wyróżniać się z tłumu innych, podobnych do siebie ludzi i że powinny czerpać radość ze swojej odmienności.

    Ja jako kolorowa dziewczyna – w kraju nieczęsto spotyka się takie osoby, jak ja, ciemnoskóre – nie miałam z tym żadnego problemu. Ale mój stosunek do mojego koloru skóry tutaj, w tej szerokości geograficznej, jest chyba powszechnie znany: biorę to na śmiesznie. Tak jest teraz, jednak nie zawsze było mi do śmiechu. Ta bajka została napisana po to, żeby pokazać, że fajne jest się czasami wyróżniać – mówi Omenaa Mensah w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

    Najpopularniejsza polska pogodynka wielokrotnie przyznawała w wywiadach, że jako dziecko często spotykała się z dyskryminacją ze strony rówieśników. Na przezwiska reagowała czasem dość gwałtownie, za co otrzymała nawet uwagę w dzienniczku. Inspiracją do napisania bajki były jednak nie tylko jej własne przeżycia z dzieciństwa.

    – Bajka jest bardzo pozytywna, zwłaszcza w kontekście sytuacji, którą ostatnio przeżywałam. Zadzwoniła do mnie mama dziewczynki ze szkoły we Wrocławiu. Okazało się, że dziewczynka jest mulatką, i kiedy poszła do szkoły, dzieci zaczęły się z niej śmiać. Sytuacja ta pokazała, że problem koloru skóry jest bardzo ważny, i mam nadzieję, że poprzez tę bajkę pokazałam go w dość przystępny sposób – mówi Omenaa Mensah.

    Dziennikarka już pracuje nad kolejną publikacją, tym razem przeznaczoną dla dorosłego czytelnika. Nie chce zdradzać szczegółów, przyznaje jednak, że książka będzie bardzo kontrowersyjna.

    Myślę, że kilka osób może się obrazić. Powiem wam, jacy jesteście, rodacy. To będzie bardzo kontrowersyjna książka – mówi Omenaa Mensah.

    W maju do księgarń trafiła książka Omeny Mensah pt. Twoje 3i. Pogodynka radzi w niej, jak osiągnąć sukces dzięki dobrej autoprezentacji. Omenaa Mensah jest też autorką książki z przepisami kulinarnymi dla dzieci „Zapiekanka, układanka, ciasteczko z bajeczką”.

     

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Edukacja

    Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

    Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

    Media

    Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

    Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

    Prawo

    Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

    Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.