Newsy

Agnieszka Grochowska: Kobietom łatwiej jest wykonywać zawód aktorki. Mamy dostęp do większego wachlarza emocjonalnego i lepiej znosimy krytykę

2018-10-09  |  06:12

Dla aktorów mężczyzn jest trudne do przełknięcia, gdy ktoś im mówi, co mają robić – twierdzi aktorka. Kobiety znacznie łatwiej przyjmują uwagi reżysera, są też bardziej otwarte na dyskusje nad rolą. Zdaniem gwiazdy zawód aktorki jest też dla kobiet łatwiejszy ze względu na ich naturalną emocjonalność. Dużej umiejętności wczuwania się w emocje inne niż te odczuwane na co dzień wymaga od Agnieszki Grochowskiej rola w serialu „Nielegalni”, który wkrótce będzie miał swoja premierę.

„Nielegalni” to serial szpiegowski wyprodukowany przez CANAL+, który na antenie telewizji zadebiutuje w 21 października. Scenariusz oparty został na popularnych książkach Vincenta V. Severskiego, w obsadzie znalazły się natomiast takie gwiazdy, jak Grzegorz Damięcki, Andrzej Seweryn, Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt oraz Agnieszka Grochowska. Aktorka wcieliła się w postać Ewy Dębskiej – oficera wywiadu i kobiety prowadzącej podwójne życie. Gwiazda twierdzi, że jej bohaterka imponuje jej rozmiarem oddania dla pracy.

– To jest ciekawe, to coś takiego, że ktoś chce czegoś więcej, czegoś dla innych, że jest w stanie poświęcić całe swoje życie i właściwie jest uzależniony od telefonu, że właściwie nie jest w stanie zaplanować niczego, nie jest w stanie pojechać na wakacje – mówi Agnieszka Grochowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Aktorka nie znajduje w sobie podobieństw do kreowanej w serialu postaci. Twierdzi, że żyje w zupełnie inny sposób niż jej bohaterka, inaczej patrzy też na łączenie życia prywatnego z zawodowym.

– Pielęgnuję sferę prywatnego życia, bardzo sobie je cenię i staram się, żeby mieć jakąś przestrzeń dla siebie, której moja bohaterka nie ma zupełnie – mówi Agnieszka Grochowska.

Gwiazda jest przekonana, że aktorstwo wymaga umiejętności wczuwania się w emocje, których często nie odczuwa się na co dzień. Tylko w ten sposób możliwe jest stworzenie wiarygodnej psychologicznie postaci. Dla kobiet bywa to trudne, zdarzają się bowiem role męczące psychicznie, aktorki nie chcą natomiast wynosić negatywnych emocji poza plan zdjęciowy i przenosić je na życie rodzinne. Z drugiej strony, większa emocjonalność sprawia, że kobietom łatwiej jest wykonywać zawód aktorki.

 My, kobiety mamy dostęp do większego wachlarza emocjonalnego i z tego powodu wydaje mi się, że jest nam łatwiej – mówi Agnieszka Grochowska.

Aktorka nie lubi generalizowania, uważa jednak, że kobietom łatwiej jest w zawodzie aktorskim ze względu na większą otwartość na krytykę i oceny reżyserów lub producentów. Pracując na różnych planach zdjęciowych, gwiazda zauważyła, że mężczyznom przyjmowanie uwag od innych osób pracujących przy danej produkcji przychodzi ze znacznie większym trudem. 

  Kobiety dużo łatwiej znoszą ocenę i dużo łatwiej słuchają uwag reżyserskich czy dużo łatwiej wchodzą w miękki dialog na zasadzie: OK, to było tak, teraz porozmawiajmy, co można zmienić. Bardzo często aktorzy mężczyźni mają rodzaj spięcia, że ktoś im mówi, co mają robić i jest to dla nich trudne do przełknięcia – mówi Agnieszka Grochowska.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.