Najnowsze

Wszystkie newsy

Polecane

Zapraszamy do oglądania

Przegląd mediów

Biuro prasowe

2023-01-23Szpital Medicover ponownie liderem porodówek w Polsce i na Mazowszu
Szpital Medicover ponownie liderem porodówek w Polsce i na Mazowszu
Szpital Medicover ponownie został liderem rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.
2023-01-23Już ponad 400 zgłoszeń do programu „Finansoaktywni”
Już ponad 400 zgłoszeń do programu „Finansoaktywni”
W ósmej edycji programu „Finansoaktywni” Ministerstwo Finansów po raz kolejny zabiera uczniów szkół podstawowych w kosmiczną podróż do świata finansów.
2023-01-23Geberit zaprasza na 4 Design Days
Geberit zaprasza na 4 Design Days
7. edycja 4 Design Days zgromadzi w Katowicach znanych architektów, projektantów i producentów wyposażenia wnętrz. W tym roku Geberit, europejski lider w segmencie ceramiki sanitarnej, zaprezentuje m.in. serię Geberit ONE.
2023-01-23KOMFORTOWY, PRAKTYCZNYI WIELOFUNKCYJNY KOMPLET ODZIEŻY OD MARKI ROYAL ROBBINS
KOMFORTOWY, PRAKTYCZNYI WIELOFUNKCYJNY KOMPLET ODZIEŻY OD MARKI ROYAL ROBBINS
Konstrukcja dwuwarstwowej kurtki,,3 w 1” łączy w sobie wygodne, miękkie i wytrzymałe płótno z odpinaną kurtką wewnętrzną z ultramiękkiej flaneli w kratę stworzonej z poliestru z recyklingu oraz mikro polar po wewnętrznej stronie.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

praca w Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Prawo

Problem mobbingu w Polsce wciąż narasta. Osoby stosujące przemoc w pracy często pozostają bezkarne

Z ubiegłorocznych badań UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl wynika, że 40 proc. pracowników zetknęło się z sytuacją o charakterze mobbingowym w poprzedzającym badanie półroczu. Choć to mniej niż odsetek osób wskazujących na brak takich form przemocy w miejscu pracy, to jednak wielu pracowników nie potrafi odróżnić, co można określić jako mobbing, a co nie. Problem w polskich firmach wciąż narasta i może mieć poważne konsekwencje. Tym bardziej że osoby mobbingujące często pozostają bezkarne.

Bankowość

1/3 małych firm w Polsce prowadzą kobiety. Do przejścia na swoje skłania je przede wszystkim chęć niezależności

Potrzeba niezależności, chęć pracy na własnych zasadach i zdobycia większej swobody oraz większe możliwości samorozwoju – to główne czynniki, które skłaniają kobiety do zakładania własnych biznesów – pokazuje raport „Siła przedsiębiorczyń”, opracowany przez Nest Bank i Fundację Kobiety e-biznesu. Wynika z niego również, że kobiety biorą na siebie większość zadań w ramach prowadzenia swojej firmy i finansują ją głównie z oszczędności. – Kobiety, które już prowadzą swoją działalność, bardzo dbają o płynność finansową, są ostrożne. Z tego względu potrzeba zewnętrznego finansowania nie jest wśród nich duża – mówi dr Karolina Mitraszewska, wiceprezeska zarządu Nest Banku.