Wszystkie newsy
2019-07-05 | 06:28
Media
Małgorzata Ohme: Dzięki „Big Brotherowi” sporo się dowiedziałam o ludziach. Do niektórych nie mam dostępu, żyjąc w kukulandzie warszawskim
Psycholożka określa program „Big Brother” jako niezwykle ciekawy eksperyment socjologiczny i cenne źródło wiedzy o ludziach. Nie ukrywa, że uczestnicząc w jego produkcji, nauczyła się wiele o Polsce i jej mieszkańcach, poszerzając swój dotychczasowy światopogląd. Przyznaje też, że po trzech miesiącach czuje się częścią rodziny „Big Brothera”.
2019-07-05 | 06:27
Gwiazdy
Blanka Lipińska: W Hiszpanii nagość nikogo nie szokuje. Żałuje, że na polskich plażach nie możemy się opalać chociażby topless
Pisarka lubi prowokować i przełamywać tematy tabu. Nie ukrywa też, że nigdy nie miała problemów z nagością, dlatego nie wstydzi się pokazywać swojego ciała. Jak podkreśla, prawdziwym rajem są dla niej hiszpańskie plaże dla nudystów. Bardzo żałuje też, że trudno jest znaleźć takie miejsca w Polsce.
2019-07-05 | 06:26
Gwiazdy
Radosław Majdan: Trener Jurek Brzęczek objął zespół zdewastowany mentalnie i fizycznie. Musiał zbudować go na nowo i teraz możemy optymistycznie spojrzeć w przyszłość
Radosław Majdan bardzo cieszy się z tego, że nasza reprezentacja zagrała tak dobrze z Izraelem, bo nareszcie pozwoliła mu uwierzyć w potencjał drużyny pod wodzą Jerzego Brzęczka. Były bramkarz podkreśla, że piłkarze zaprezentowali się na miarę oczekiwań i pokazali, że jest w nich duża wola walki. Na wysokie, oczyszczające zwycięstwo z Izraelem (4:0) zapracowali wszyscy piłkarze – zarówno wyjściowa jedenastka, jak i rezerwowi.
2019-07-05 | 06:25
Transport
Polskie autostrady należą do najbardziej niebezpiecznych w Europie. W ubiegłym roku doszło do ponad 400 wypadków
Na polskich autostradach zginęły w ubiegłym roku 52 osoby, a ponad 600 zostało rannych. Główne przyczyny wypadków są od lat niezmienne i należą do nich: niedostosowanie prędkości, brak zachowanej odległości między pojazdami i nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. W teorii kierowcy znają zasady bezpieczeństwa, ale praktyka – jak pokazują policyjne dane – wygląda dużo gorzej. Dlatego w tym miesiącu rusza kampania „Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste”, która ma przypomnieć, że wystarczą trzy kroki, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu: zachowanie bezpiecznego odstępu między pojazdami, patrzenie w lusterka przy zmianie pasów i trzymanie się prawego pasa.
2019-07-05 | 06:20
Konsument
Pogarsza się poziom moralności finansowej Polaków. Coraz częściej są w stanie zaakceptować nadużycia finansowe
Średnio w dwóch na pięć sytuacji Polacy są skłonni usprawiedliwić nadużycia w obszarze finansów, do których zaliczają się m.in. zmiana rachunku bankowego, aby uniknąć zajęcia środków przez komornika, przepisywanie majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem albo niezwracanie uwagi kasjerowi, który wydał za dużo reszty. Z kolei nieetyczne zachowania przy zaciąganiu zobowiązań kredytowych, jak np. zatajanie informacji uniemożliwiającej wzięcie pożyczki, akceptuje już 44 proc. Polaków. Poziom akceptacji dla niemoralnych albo niezgodnych z prawem zachowań wzrósł na przestrzeni ostatnich czterech lat – wynika z najnowszego badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i BIG InfoMonitor.
2019-07-05 | 06:10
Problemy społeczne
Z łuszczycą zmaga się prawie milion Polaków. Chorzy mają utrudniony dostęp do leczenia
Co trzeci pacjent cierpiący na łuszczycę ma umiarkowaną lub ciężką jej postać, co oznacza, że zmiany skórne zajmują ponad 10 proc. powierzchni ciała. Oprócz stygmatyzacji w społeczeństwie chorzy muszą się borykać z utrudnionym dostępem do leczenia biologicznego, które na świecie stało się już powszechnym standardem. Kolejny problem to niska dostępność fototerapii, która jest stosunkowo prostym i skutecznym świadczeniem, a także psychologów, którzy pomogliby pacjentom radzić sobie z psychicznymi konsekwencjami choroby.
2019-07-04 | 06:13
Gwiazdy
Małgorzata Tomaszewska: Bardzo się związałam z TVP, jest dla mnie taką rodziną. Mam tu wiele bliskich osób
Prezenterka podkreśla, że na razie nie ma żadnych planów wakacyjnych na najbliższy czas. Na urlop wybierze się prawdopodobnie dopiero we wrześniu lub w październiku. Niedawno dołączyła do grona gospodarzy „Pytania na śniadanie” i nie kryje satysfakcji z tego, że spełniły się jej zawodowe marzenia. Nie szczędzi też pochwał wobec szefostwa TVP i swoich koleżanek z redakcji.
2019-07-04 | 06:12
Gwiazdy
Paulina Krupińska: Każdy z nas powinien przejść kurs pierwszej pomocy. To jest wiedza, którą trzeba cały czas odświeżać
Zdaniem modelki każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Gwiazda przeszła takie szkolenie rok temu jako ambasadorka kampanii „Mali Ratownicy”. W przyszłości zamierza przekazać nabyte wówczas umiejętności swoim dzieciom. Na razie, gdy są na to zbyt małe, stara się zaszczepić w nich samą chęć niesienia pomocy potrzebującym.
2019-07-04 | 06:11
Gwiazdy
Paulina Sykut: świadomie podchodzę do odżywiania, ale w ramach zdrowego rozsądku
Prezenterka Polsatu nie stosuje wakacyjnych diet odchudzających, przez cały rok stara się bowiem prawidłowo odżywiać. Robi to przede wszystkim z myślą o zdrowiu, a nie szczupłej sylwetce. Nie ukrywa jednak, że od czasu do czasu pozwala sobie na drobne odstępstwa od diety, jej zdaniem także w zdrowym stylu życia potrzebna jest równowaga.
2019-07-04 | 06:10
Ochrona środowiska
Ule w miastach mogą uratować populację pszczół. Pasieki pojawiają się coraz częściej na dachach budynków i w parkach logistycznych
W niektórych krajach Unii Europejskiej liczba pszczół w ciągu ostatnich lat zmniejszyła się o połowę. To o tyle istotne, że bez pszczół prawie 1/3 roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób, aby produkcja żywności drastycznie nie spadła. O populację pszczół coraz częściej dbają deweloperzy, a pasieki powstają na dachach nowoczesnych biurowców. W parkach logistycznych Segro Logistics Park Warsaw Pruszków oraz Poznań Gądki mieszka już pół miliona pszczół. W ciągu roku są w stanie wyprodukować nawet 200 kg miodu. To tylko część naszych proekologicznych rozwiązań – przekonują przedstawiciele firmy.
2019-07-04 | 06:05
Sport
W tym sezonie na popularności zyskują rowery gravelowe. Sprawdzają się zarówno w mieście, jak i w terenie
Producenci kuszą szeroką gamą różnych modeli rowerów, z bogatym wyposażeniem i o fantazyjnej kolorystyce. By jednak nie dać się zwieść reklamom i promocjom, na początku trzeba zadać sobie pytanie: w jakich warunkach zamierzamy jeździć. Warto też zwrócić uwagę na osprzęt i akcesoria. Kwota, jaką możemy wydać na rower, często ograniczona jest domowym budżetem, ale zdaniem ekspertów lepiej przez pewien czas zacisnąć pasa, by później móc zainwestować w lepszy sprzęt. Hitem sezonu są rowery gravelowe, łączące zalety rowerów szosowych i tzw. górali.
2019-07-03 | 06:29
Gwiazdy
Daniel Qczaj: Tak zupełnie po swojemu płynę sobie strumieniem polskiego show-biznesu. Mam na tyle poukładane w głowie, że raczej nie odfrunę
Daniel Qczaj jest zadowolony z tego, jak potoczyła się jego kariera zawodowa i zapewnia, że wciąż będzie doskonalił swoje umiejętności po to, by nie zawieść fanów. Trener jest również świadomy tego, że magnesem, który przyciąga do niego tysiące kobiet są nie tylko jego kompetencje, lecz także bogata osobowość i sposób bycia. Nie udaje on bowiem kogoś, kim nie jest, i nade wszystko ceni sobie szczerość. Jeśli jest za co, to pochwali, potrafi też skrytykować, ale nie po to, by kogoś poniżyć, tylko wskazać mu odpowiedni kierunek działania.
2019-07-03 | 06:27
Zdrowie
Dr Robert Śmigielski: Nowoczesne metody rekonstrukcji więzadeł kolana pozwalają na niemal całkowity powrót do sprawności
Tradycyjne metody leczenia zerwanych więzadeł nie umożliwiają pełnego powrotu do dawnej sprawności. Nowoczesne rekonstrukcje anatomiczne polegają na odtworzeniu naturalnego kształtu więzadła, co daje prawie 90 proc. pewność szybkiego odzyskania stabilności kolana i uniknięcia dolegliwości bólowych. Zabiegi dwupęczkowej rekonstrukcji umożliwiają nawet szybki powrót do uprawiania aktywności fizycznej.
2019-07-03 | 06:26
Edukacja
Tylko co dziesiąty rodzic potrafiłby nauczyć dziecko zasad pierwszej pomocy. Według badań prawie wszystkie chciałyby taką umiejętność posiadać
Z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Volkswagena wynika, że całą potrzebną wiedzę związaną z pierwszą pomocą potrafi przekazać dziecku tylko co dziesiąty rodzic. Z kolei niemal wszystkie dzieci chciałyby mieć umiejętności, które pozwoliłyby ratować życie ludzi. To właśnie dla nich powstał program Volkswagen Mali Ratownicy, który uczy zasad udzielania pierwszej pomocy i pozwala budować charakter u najmłodszych. Od 2017 roku przeszkolonych zostało blisko 20 tys. dzieci. W tym roku na nadmorskich plażach każde przeszkolone dziecko to także 3 zł, które firma przekaże na rehabilitacje podopiecznych Fundacji ECHO. Strefa Małych Ratowników ruszy 5 lipca w Świnoujściu.
2019-07-03 | 06:15
Problemy społeczne
Co czwarty Polak boi się osób chorych na schizofrenię. Pacjenci mogą jednak prowadzić normalne i aktywne życie
Prawie 1/4 Polaków obawia się osób chorych na schizofrenię, aż 22 proc. uważa, że stanowią one zagrożenie dla otoczenia. Polacy nie są też skłonni do nawiązywania bliskich relacji z osobami chorującymi na to schorzenie. Jedynie 17 proc. mogłoby pracować z taką osobą, a 30 proc. –zaprzyjaźnić się z nią. Z drugiej strony, jak wynika z badania sondażowego przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Życie bez nawrotów”, blisko 60 proc. badanych zdaje sobie sprawę z tego, że przy odpowiednim leczeniu chorzy na schizofrenię mogą być aktywni zawodowo i społecznie. Szansą dla pacjentów są leki o przedłużonym działaniu, stosowane raz na miesiąc, a nawet raz na 3 miesiące.