Wszystkie newsy
2016-01-11 | 06:45
Sztuka
Ignacy Krasicki: album „Delfina Krasicka. Życie i twórczość” to sposób na uczczenie pamięci wybitnej artystki i zapisanie jej w pamięci kolejnych pokoleń
Album „Delfina Krasicka. Życie i twórczość” przybliża biografię i dokonania wybitnej polskiej tkaczki artystycznej. Na 400 stronach znalazły się zarówno dotyczące jej artykuły, jak i reprodukcje jej prac, czyli gobelinów, haftów i tkanin. Autorem albumu jest Ignacy Krasicki, mąż zmarłej przed trzema laty artystki.
2015-11-23 | 06:45
Sztuka
Wystawa Marii Wollenberg-Kluzy zatytułowana „Polski listopad” w warszawskiej Galerii Delfiny
W Galerii Delfiny trwa ekspozycja „Polski listopad” Marii Wollenberg-Kluzy. Zgromadzone w niej obrazy nawiązują do polskiej kultury, historii i idei niepodległości. Znalazły się w niej m.in. portrety dwóch wybitnych Polaków – Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego. Wystawę można oglądać do 5 grudnia.
2015-10-29 | 06:38
Media i PR
Nowe technologie poszerzają granice w sztuce. Pomagają tworzyć nowe formy i docierać z nimi do szerokiego grona odbiorców
Nowe technologie są przyszłością nie tylko gospodarki, lecz także sztuki. Otwierają przed artystami nowe możliwości – pomagają im łączyć różne dziedziny sztuki i docierać ze swoim dziełem do szerokiego grona odbiorców. Digital art to kierunek, który zyskuje coraz większą popularność na świecie. Promowanie tej formy sztuki ma na celu konkurs UPC.
2015-10-14 | 06:35
Handel
Poczta Polska ze znaczkami poświęconymi Janowi Pawłowi II. Znaczek pocztowy może być miniaturowym dziełem sztuki
Znaczek to nie tylko potwierdzenie opłaty pocztowej, lecz także miniaturowe dzieło sztuki – przekonują przedstawiciele Poczty Polskiej. Zainteresowanie specjalnymi wydaniami znaczków nie słabnie. Co więcej, polskie emisje znajdują uznanie na świecie.
2015-09-25 | 12:30
Sztuka
W warszawskim salonie marki DS otwarto ekspozycję „Miasto jako wystawa architektury”
Ekspozycja „Miasto jako wystawa architektury” przedstawia Warszawę widzianą z perspektywy samochodu. Celem wystawy, którą tworzy sześć fotograficznych tryptyków, jest zainspirowanie odbiorców do nowego sposobu patrzenia na samochód i przestrzeń wokół nich. Ekspozycję można oglądać do końca roku w warszawskim salonie marki DS.
2015-09-24 | 06:35
Media i PR
Cyfrowe media i nowoczesne technologie zmieniają przemysł kreatywny. Będą powstawać nowe dziedziny sztuki
Nowe technologie stają się nieodłączną częścią kultury. Nie tylko pomagają ją rozpowszechniać i docierać do odbiorców na całym świecie, lecz także mają na nią znaczący wpływ. Umożliwiają kreatywnym twórcom łączenie różnych dziedzin w obszarze sztuki cyfrowej oraz wykorzystanie nowych środków ekspresji. Można się spodziewać, że cyfrowe media i nowoczesne technologie przyczynią się do powstawania nowych dziedzin sztuki związanych ze zmysłami dotąd w niej mało wykorzystywanymi, np. dotykiem czy węchem. Takie formy sztuki ma wspierać konkurs UPC Digital Art.
2015-06-30 | 06:45
Sztuka
W Warszawie można obejrzeć wystawę współczesnej sztuki włoskiej WIA Expo
Jeszcze przez tydzień w Warszawie można wybrać się na WIA Expo, wystawę współczesnej sztuki włoskiej. Prezentuje ona zarówno klasyczne malarstwo, jak i możliwości wykorzystania w sztuce nowoczesnych mediów. Na WIA Expo trafiły prace kilkudziesięciu artystów z Włoch, m.in. goszczącego po raz kolejny w Polsce Marca Angeliniego.
2015-05-11 | 06:45
Sztuka
Zdjęcia Romana Vishniaca w Muzeum Historii Żydów Polskich
W Muzeum Historii Żydów Polskich można oglądać najpełniejszy wybór zdjęć Romana Vishniaca – słynnego fotografa Żydów wschodnioeuropejskich. Wystawa składa się z ponad 200 zdjęć wykonanych przez Vishniaca na przestrzeni 50 lat. Są one udokumentowaniem życia społeczności żydowskich żyjących w Polsce, Rosji i Niemczech.
2015-04-08 | 06:30
Sztuka
Obroty ze sprzedaży dzieł sztuki na aukcjach przekroczyły 15 mld dolarów. To 300 proc. więcej niż 10 lat temu
Po raz pierwszy w historii obroty na światowym rynku sztuki przekroczyły 15 mld dol. Rynek wzrósł w stosunku do roku ubiegłego o 26 proc., ale w ciągu ostatniej dekady obroty wzrosły o 300 proc. Na aukcjach sprzedano rekordową liczbę ponad pół miliona dzieł sztuki. 80 proc. to transakcje poniżej 5 tys. dolarów, ale najdroższe dzieła osiągają wartość kilkudziesięciu milionów dolarów.
2015-04-02 | 06:45
Nowe technologie
Andrzej Ballo: Promuję swoje wiersze na Facebooku. Wieczory poetyckie stają się anachroniczne i wręcz nudne
Andrzej Ballo przyznaje, że Facebook ma ogromną siłę oddziaływania, dlatego chętnie wykorzystuje ten serwis społecznościowy do promowania swojej twórczości. Poeta ceni to, że ma bezpośredni kontakt z czytelnikami i może na bieżąco śledzić ich opinie, odpowiadać na komentarze czy polemizować. Jego zdaniem tradycyjne wieczory poetyckie są nudne i powoli odchodzą do lamusa.
2015-03-31 | 06:45
Moda
Dzieła Andy'ego Warhola inspiracją dla wiosennych kolekcji popularnych marek odzieżowych
Ubrania inspirowane dziełami wielkich artystów to coraz silniejszy trend we współczesnej modzie. Tego typu kolekcje można znaleźć w ofercie zarówno popularnych sieciówek, jak i dużych domów mody. Jednym z ulubieńców kreatorów mody jest Andy Warhol, amerykański artysta, który zmienił postrzeganie sztuki. Ostatnio jego kultowe prace, jak choćby puszka zupy Campbell czy kolorowa Marilyn Monroe, trafiły na koszulki Pepe Jeans oraz trampki Converse.
2015-03-17 | 06:50
Sztuka
Polscy artyści: poezja to sposób na oderwanie się od codzienności, a także inspiracja twórcza
Polskie gwiazdy kochają poezję. Dla większości z nich lektura wierszy to nie tylko chwila relaksu i oderwania się od rzeczywistości, lecz także inspiracja do pracy. Anna Jurksztowicz często tłumaczy wiersze na język polski, aby móc je później zaśpiewać. Grzegorz Małecki z poezją spotyka się głównie na scenie teatralnej, ale lubi też wybrać się czasem na wieczorek poetycki. Anna Korcz z wieczornej lektury uczyniła natomiast swój codzienny rytuał.
2015-03-06 | 06:30
Sztuka
Od dziś w Instytucie Reportażu można oglądać wystawę „Znikający Harlem” Bartosza Maciejewskiego
Wystawa „Znikający Harlem” to obraz wieloetnicznej i wielokulturowej, legendarnej dzielnicy Nowego Jorku. To także fotograficzny zapis zachodzących w niej zmian, głównie etnicznych. Kilkanaście fotografii wykonanych przez Bartosza Maciejewskiego można oglądać od 6 marca w warszawskim Instytucie Reportażu.
2015-02-25 | 06:10
Inwestycje alternatywne
Inwestycje w dzieła sztuki bywają bardzo opłacalne, ale i ryzykowne. Przy niektórych artystach można liczyć nawet na kilka tysięcy procent zysku
Rynek sztuki współczesnej zachęca do inwestowania. W 2014 roku wartość blisko 85 proc. transakcji sprzedaży nie przekroczyła 5 tys. zł, zyski zaś mogą sięgać nawet kilku tysięcy procent. Sztuką jest jednak rozpoznanie talentu artysty, zanim stanie się on sławny.
2015-02-12 | 06:50
Sztuka
Mariusz Treliński: Po premierze w Nowym Jorku mieliśmy owacje na stojąco. To się nazywa American dream
To spełniony American dream – mówi Mariusz Treliński o sukcesie premiery „Jolanty/ Zamku Sinobrodego” w Metropolitan Opera. Spektakl w jego reżyserii został nagrodzony owacjami na stojąco i pochlebnymi recenzjami w prasie. Treliński już przygotowuje się do kolejnego przedstawienia na deskach nowojorskiego teatru. Przyznaje jednak, że to miasto nie jest idealnym miejscem do pracy.