Wszystkie newsy
2015-04-08 | 06:25
Zdrowie
Palenie papierosów, otyłość i nadciśnienie podwyższają ryzyko raka nerki
Obecność krwi w moczu, ból w dolnej części pleców, wyczuwalny guz w okolicy nerki mogą być pierwszymi objawami raka nerki. Niestety, symptomy te pojawiają się dopiero w późnym stadium choroby, ponieważ nowotwór często rozwija się bezobjawowo. Pacjenci z grup podwyższonego ryzyka, czyli palacze, osoby otyłe, cierpiące na nadciśnienie, narażone na działanie pewnych substancji chemicznych lub obciążone genetycznie, powinny poddawać się profilaktycznym badaniom ultrasonograficznym. W przypadku rozpoznania raka we wczesnym stadium rokowania są bardzo dobre.
2015-04-07 | 06:50
Uroda
Natalia Kukulska: Opalenizna wygląda tanio. Są lepsze sposoby na to, by skóra była ładna
Natalia Kukulska nie wychodzi na plażę bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Jej zdaniem nadmierna opalenizna nie jest ani ładna, ani zdrowa. Zbyt długa ekspozycja skóry na słońce przyczynia się bowiem do powstawania nieestetycznych przebarwień oraz groźnych dla życia nowotworów. Wokalistka została ambasadorką akcji „Zostań Skin Checkerem”, która zachęca do profilaktyki nowotworów skóry.
2015-04-07 | 06:20
Żywienie
Nawet 40 proc. kobiet w ciąży cierpi na niedobór żelaza. Ostra niedokrwistość u matki może doprowadzić do zaburzeń rozwoju dziecka
Przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa, niedokrwistość u noworodka, a nawet upośledzenie rozwoju psychoruchowego dziecka mogą być skutkiem poważnego niedoboru żelaza u matki. Problem z obniżonym stężeniem tego pierwiastka we krwi ma prawie 40 proc. ciężarnych. Aby zapobiegać powikłaniom niedokrwistości, konieczna jest suplementacja żelaza od 8 tygodnia ciąży oraz różnorodna dieta bogata w witaminę C.
2015-04-07 | 06:10
Zdrowie
Dzieci dotknięte autyzmem można wesprzeć finansowo, oglądając specjalne filmiki na YouTube
Z amerykańskich badań wynika, że 1 na 88 dzieci na świecie rodzi się z autyzmem. Aby zminimalizować skutki tego schorzenia, konieczna jest jak najwcześniejsza diagnoza. Pomóc im stara się akcja fundacji "Pomaganie jest trendy". Jej organizatorzy zbierają pieniądze na terapię dzieci autystycznych poprzez realizację specjalnych teledysków i bajek, które można obejrzeć w sieci.
2015-04-02 | 06:30
Zdrowie
Dynamiczny rozwój polskiego rynku medycyny estetycznej. Wzrost w skali roku wynosi 15 proc.
Polacy coraz chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. W klinikach chirurgii plastycznej i dermatologii estetycznej rocznie wydają blisko miliard złotych. W 2014 roku polski rynek medycyny estetycznej zanotował 15-proc. wzrost. Eksperci szacują, że w tym roku dynamika ta może wynieść nawet 20 proc.
2015-04-01 | 06:20
Zdrowie
W Polsce zbyt często wykonuje się zabieg nacięcia krocza. Nawet pomimo braku wskazań medycznych
Polska jest jednym z nielicznych europejskich krajów, w których rutynowo wykonuje się nacięcie krocza podczas porodu naturalnego. Zabieg ten przeprowadza się u 60 proc. pacjentek, podczas gdy w Europie tylko u ok. 10 proc. Nowoczesna medycyna uznaje bowiem zabieg ten za niepotrzebne okaleczanie kobiety i zaleca jego przeprowadzanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas porodu pośladkowego lub kleszczowego.
2015-04-01 | 06:10
Żywienie
Osoby rezygnujące z drugiego śniadania są bardziej podatne na stres i mają zaburzony metabolizm
Drugie śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem i nie można z niego rezygnować – przekonują dietetycy. Batonik czy drożdżówka nie zastąpią kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z wędliną, żółtym serem czy warzywami. Warto więc w domu przygotować przekąskę, która przed południem dostarczy organizmowi energii, poprawi samopoczucie i zwiększy koncentrację.
2015-03-31 | 06:30
Zdrowie
Badanie USG 3D i 4D to obecnie najlepszy sposób na precyzyjną ocenę prawidłowego rozwoju płodu
Nowoczesne aparaty do USG w technologii 3D i 4D w przeciwieństwie do tradycyjnego dwuwymiarowego USG pokazują nie tylko szare plamy zrozumiałe wyłącznie dla lekarzy. Dzięki temu rodzice mogą zobaczyć każdą część ciała dziecka z niezwykłą precyzją, nawet jego twarz i uśmiech. Nowoczesne aparaty pozwalają także na wykonanie badania dopplerowskiego, a więc skontrolowania przepływu krwi i czynności serca.
2015-03-31 | 06:15
Żywienie
1 września śmieciowe jedzenie zniknie ze szkół. Ustawa dopuszcza jednak pewne niezdrowe przekąski
Od 1 września w szkołach nie wolno będzie sprzedawać produktów, których spożywanie może prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych. Ze szkolnych sklepików zniknąć mają chipsy, batony i słodkie napoje. Zdaniem ekspertów ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia mimo pewnych braków może zapoczątkować zmiany w nawykach żywieniowych dzieci, bo śmieciowe jedzenie mają zastąpić owoce, jogurty i kanapki. Dobrym pomysłem są również automaty ze zdrowymi przekąskami i ciepłymi napojami.
2015-03-30 | 06:05
Zdrowie
Osoby aktywne fizycznie powinny regularnie monitorować swój stan zdrowia, by zapobiec kontuzjom i powikłaniom kardiologicznym
Sport to kluczowy element zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Badania dowodzą, że regularne ćwiczenia poprawiają również nastrój i mogą pomóc w leczeniu depresji. Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej warto jednak skonsultować się z lekarzem, by ocenić wydolność i sprawność organizmu. Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie ukrytych wad, które zwiększają ryzyko kontuzji oraz powikłań kardiologicznych.
2015-03-27 | 06:00
Żywienie
Suplementy diety w ampułkach są bogatsze w substancje aktywne niż te w tabletkach i nie mają konserwantów
Dietetycy podkreślają, że wszystkich zalet suplementów w ampułkach nie sposób wymienić, ale najważniejsze jest to, że nie zawierają konserwantów i sztucznych barwników oraz umożliwiają błyskawiczną absorpcję substancji aktywnych do organizmu. Można je stosować na różne dolegliwości, jak zmęczenie, depresja, choroby serca, menopauza, lub w celu redukcji tkanki tłuszczowej.
2015-03-26 | 06:40
Zdrowie
Urządzenia do domowej magnetoterapii alternatywą dla rehabilitacji w placówkach państwowej służby zdrowia
Terapia polem magnetycznym, czyli magnetoterapia, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia układ odpornościowy, zwiększa dotlenienie tkanek i przyspiesza proces regeneracji organizmu. Jest coraz częstszym elementem rehabilitacji po urazach lub zabiegach operacyjnych. Na terapię w ramach NFZ trzeba jednak czekać nawet kilka miesięcy, a refundowana jest tylko jej niewielka część. Alternatywą są poręczne aparaty do magnetoterapii w warunkach domowych. Można je dostać w sprzedaży bezpośredniej – niekwestionowanym liderem w tym sektorze jest firma Vigget.
2015-03-25 | 06:15
Zdrowie
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Przyczyną jest brak ruchu i nieodpowiednia dieta
Polskie dzieci są coraz mniej aktywne i tyją szybciej niż ich rówieśnicy w Europie. 40 proc. dzieci spędza prawie trzy godziny dziennie przed komputerem, a prawie co czwarty gimnazjalista nie ćwiczy na lekcjach wychowania fizycznego. Młodzież nie przestrzega też zasad zdrowego odżywania, przedkładając żywność typu fast food nad zdrowe przekąski.
2015-03-24 | 06:10
Zdrowie
Szczepionka zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy
Przenoszone drogą płciową wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) są najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy. HPV przyczynia się również do powstawania rzadziej spotykanych nowotworów – pochwy i sromu, odbytu oraz prącia. Najskuteczniejszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepionka, która zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy.
2015-03-23 | 06:20
Zdrowie
Ewa Błaszczyk najbardziej wpływową kobietą polskiej medycyny
Ewa Błaszczyk została wybrana Kobietą Medycyny 2015 roku. W maju aktorka i założycielka fundacji A kogo? odbierze natomiast nagrodę Światowej Organizacji Zdrowia, przyznawaną osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w działaniu na rzecz poprawy zdrowia. Ewa Błaszczyk przyznaje, że nagrody są nie tylko motywacją do dalszych działań, lecz przede wszystkim szansą na rozwijanie działalności kliniki Budzik i pomocy kolejnym pacjentom. Obecnie klinika pracuje nad projektem wybudzania ze śpiączki osób dorosłych.