Wszystkie newsy
2013-12-16 | 06:15
Zdrowie
Ryzyko wczesnego porodu jest związane ze statusem społecznym matki
Każdego roku na świecie rodzi się ok. 15 milionów wcześniaków, co stanowi 10 procent wszystkich urodzeń. Przyczyny przedwczesnego porodu mogą być zarówno medyczne, jak i pozamedyczne, związane ze statusem społecznym matki. Kobiety, które mają stresującą pracę, których nie stać na prawidłowe odżywianie w trakcie ciąży są częściej zagrożone przedwczesnym porodem.
2013-12-13 | 06:00
Zdrowie
Nowatorska metoda KMI pozwala trwale zredukować wady postawy
Tylko co drugi Polak stawia na aktywność fizyczną, a jedynie co piąty rusza się systematycznie. W obecnych czasach takie dolegliwości jak bóle kręgosłupa, bóle stawów, wady postawy dotyczą niemal każdego człowieka. Nowatorska metoda KMI, będąca formą terapii manualnej, pozwala zredukować napięcia i na nowo odbudować strukturę ciała.
2013-12-12 | 06:25
Psychologia
Polacy niechętnie pomagają kobietom w ciąży
W Polsce wciąż jeszcze nie jest powszechne ustąpienie miejsca w komunikacji miejskiej kobiecie w ciąży, przepuszczenie w kolejce czy pomoc przy noszeniu ciężkich przedmiotów. Podobna sytuacja dotyczy innych grup społecznych, które potrzebują specjalnego traktowania.
2013-12-12 | 06:10
Zdrowie
Kobiety ciężarne zakażone HIV mają 99 proc. szans na urodzenie zdrowych dzieci
Lekarze apelują o wykonywanie testów w kierunku HIV wszystkie osoby, które podejmowały ryzykowane zachowania seksualne. Dotyczy to w szczególności par, które planują mieć dzieci – zarówno kobiet, jak i ich partnerów.
2013-12-12 | 06:05
Zdrowie
Raport ZUS: choroby układu oddechowego i ruchu najczęstszymi przyczynami zwolnień lekarskich
W 2012 roku ponad 2 miliony Polaków musiało skorzystać ze zwolnienia lekarskiego z powodu chorób układu ruchu. Była to druga, po schorzeniach układu oddechowego, najczęstsza przyczyna absencji chorobowej w pracy. Występowanie chorób zwyrodnieniowych układu ruchu rośnie wraz z wiekiem, dlatego też w starzejącym się społeczeństwie polskim wkrótce może dojść do epidemii.
2013-12-12 | 06:00
Zdrowie
Nowotwór szyi i głowy rozwija się bezobjawowo. Najmniejsze nieprawidłowości powinny wzbudzić niepokój
Palenie papierosów i picie alkoholu to główne, ale nie jedyne, czynniki ryzyka nowotworów głowy i szyi. Objawy chorób z tej grupy są często nieznaczne, dlatego wszelkie nieprawidłowości ze strony górnej części przewodu pokarmowego i oddechowego powinny skłonić do konsultacji lekarskiej. Obecnie dostępny jest szereg dokładnych metod diagnostycznych, które umożliwiają wczesne rozpoznanie i zwiększają szanse na powodzenie leczenia.
2013-12-12 | 05:55
Zdrowie
Rośnie liczba dzieci chorych na cukrzycę
W ciągu 25 lat aż czterokrotnie wzrosła liczba dzieci, które zachorowały na cukrzycę typu 1. Choroba jest w większości przypadków dziedziczna, ale stosując się do wskazówek lekarzy, można ją opóźnić lub spowolnić jej przebieg.
2013-12-11 | 06:10
Żywienie
Dieta portfolio równie skutecznie jak leki obniża cholesterol
Badania wskazują, że odpowiednie zmiany odżywiania mogą obniżyć stężenie cholesterolu w stopniu porównywalnym do leków, ale bez skutków ubocznych. Tak działa dieta portfolio, czyli dieta o niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i obniżonej zawartości tłuszczu, zawierająca duże ilości białka sojowego, błonnika rozpuszczalnego, orzechów oraz steroli i stanoli.
2013-12-11 | 06:00
Zdrowie
Nowoczesna diagnostyka nowotworów dróg oddechowych umożliwia skuteczne leczenie
Wczesne rozpoznanie pozwala niemal w 100 proc. wyleczyć nowotwór górnych dróg oddechowych. Nowoczesna metoda diagnostyczna, badanie NBI, uwidacznia nawet niewielkie zmiany na błonach śluzowych. Jest dużo dokładniejsza od tradycyjnych metod obrazowych, dzięki czemu znacznie podwyższa prawdopodobieństwo powodzenia terapii.
2013-12-09 | 06:05
Zdrowie
Zaburzenia snu dotykają coraz więcej osób. Niezależnie od wieku
Najnowsze badania wskazują, że nawet połowa Polaków ma problem z bezsennością, natomiast u jednej czwartej występuje nadmierna senność. Zaburzenia te dotyczą nie tylko osób starszych – występują już nawet u osiemnastolatków. Główną przyczyną są zmiany rytmu dobowego wywołane przez ciągłe narażenie na sztuczne światło.
2013-12-09 | 06:00
Zdrowie
Regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego, zapobiega efektowi jo-jo w leczeniu zębów
Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do stomatologa, jest kamień nazębny. Przyczyną gromadzenia się osadów w jamie ustnej jest m.in. nieprawidłowa dieta i palenie papierosów. Aby zapobiec powikłaniom i tzw. efektowi jo-jo, konieczne jest wykonanie zabiegu usuwania kamienia dwa razy do roku. W profilaktyce ważne są również odpowiednia higiena jamy ustnej i właściwe odżywianie.
2013-12-05 | 10:00
Gwiazdy
W Polsce tylko co dziesiąta kobieta w ciąży robi test na HIV. Namawiają do tego gwiazdy
W Polsce jedynie 10 proc. kobiet wykonuje podczas ciąży testy w kierunku wirusa HIV. Wśród nich są m.in. piosenkarka Natalia Przybysz i modelka Kamila Szczawińska. Tymczasem wiele kobiet wciąż wstydzi się poprosić o testy lub jest nieświadoma możliwości zrobienia takich badań. Wczesne wykrycie zakażenia wirusem HIV u kobiety w ciąży, to szansa na urodzenie zdrowego dziecka.
2013-12-05 | 08:00
Zdrowie
Okulary przeciwsłoneczne należy nosić także zimą
Zimą wiele osób nie zwraca uwagi na negatywny wpływ promieniowania słonecznego na wzrok. Tymczasem jego skutki mogą okazać się bardzo szkodliwe dla zdrowia. Oczy należy chronić przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku.
2013-12-05 | 06:30
Zdrowie
Depresja sezonowa to zjawisko powszechne. Nie tylko w Polsce
Obniżenie nastroju, poczucie smutku i przygnębienia, brak energii do działania to jedne z symptomów depresji sezonowej. Zwykle pojawia się ona w okresie jesienno-zimowym, kiedy po wakacjach dni stają się coraz krótsze, a pogoda nieprzyjemna. Pocieszeniem może być fakt, że na sezonową depresję cierpią nie tylko Polacy. Jak twierdzą eksperci, jest to zjawisko powszechne w wielu krajach świecie.
2013-12-05 | 06:00
Zdrowie
Na cukrzycę choruje 2,5 mln Polaków. Ich liczba wciąż rośnie
Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą, którą Organizacja Narodów Zjednoczonych wpisała na listę epidemii XXI w. Szacuje się, że na świecie jest już 371 mln chorych na cukrzycę. W Polsce zmaga się z nią ok. 2,5 mln osób, a chorych wciąż przybywa. Specjaliści uważają, że jedną z przyczyn jest brak dobrego programu prewencyjnego.