Wszystkie newsy
2013-12-09 | 06:00
Zdrowie
Regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego, zapobiega efektowi jo-jo w leczeniu zębów
Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do stomatologa, jest kamień nazębny. Przyczyną gromadzenia się osadów w jamie ustnej jest m.in. nieprawidłowa dieta i palenie papierosów. Aby zapobiec powikłaniom i tzw. efektowi jo-jo, konieczne jest wykonanie zabiegu usuwania kamienia dwa razy do roku. W profilaktyce ważne są również odpowiednia higiena jamy ustnej i właściwe odżywianie.
2013-12-05 | 10:00
Gwiazdy
W Polsce tylko co dziesiąta kobieta w ciąży robi test na HIV. Namawiają do tego gwiazdy
W Polsce jedynie 10 proc. kobiet wykonuje podczas ciąży testy w kierunku wirusa HIV. Wśród nich są m.in. piosenkarka Natalia Przybysz i modelka Kamila Szczawińska. Tymczasem wiele kobiet wciąż wstydzi się poprosić o testy lub jest nieświadoma możliwości zrobienia takich badań. Wczesne wykrycie zakażenia wirusem HIV u kobiety w ciąży, to szansa na urodzenie zdrowego dziecka.
2013-12-05 | 08:00
Zdrowie
Okulary przeciwsłoneczne należy nosić także zimą
Zimą wiele osób nie zwraca uwagi na negatywny wpływ promieniowania słonecznego na wzrok. Tymczasem jego skutki mogą okazać się bardzo szkodliwe dla zdrowia. Oczy należy chronić przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku.
2013-12-05 | 06:30
Zdrowie
Depresja sezonowa to zjawisko powszechne. Nie tylko w Polsce
Obniżenie nastroju, poczucie smutku i przygnębienia, brak energii do działania to jedne z symptomów depresji sezonowej. Zwykle pojawia się ona w okresie jesienno-zimowym, kiedy po wakacjach dni stają się coraz krótsze, a pogoda nieprzyjemna. Pocieszeniem może być fakt, że na sezonową depresję cierpią nie tylko Polacy. Jak twierdzą eksperci, jest to zjawisko powszechne w wielu krajach świecie.
2013-12-05 | 06:00
Zdrowie
Na cukrzycę choruje 2,5 mln Polaków. Ich liczba wciąż rośnie
Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą, którą Organizacja Narodów Zjednoczonych wpisała na listę epidemii XXI w. Szacuje się, że na świecie jest już 371 mln chorych na cukrzycę. W Polsce zmaga się z nią ok. 2,5 mln osób, a chorych wciąż przybywa. Specjaliści uważają, że jedną z przyczyn jest brak dobrego programu prewencyjnego.
2013-12-04 | 06:00
Zdrowie
Ponad połowa Polaków z HIV nie jest świadoma zakażenia
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 17 tys. przypadków zakażenia wirusem HIV. Rzeczywista liczba chorych jest jednak co najmniej dwukrotnie większa. Wiele osób potencjalnie zakażonych nie decyduje się na test z obawy przed stygmatyzacją społeczną. W przypadku wirusa HIV istotne jest jednak wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.
2013-12-03 | 07:30
Zdrowie
W Polsce żyje ponad 5 milionów osób niepełnosprawnych
3 grudnia już po raz 21. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Przez ostatnie 20 lat sytuacja tej grupy społecznej w Polsce znacznie się poprawiła. Wciąż jednak pokutuje wiele mitów i uprzedzeń wynikających z niewiedzy. Rozwiązaniem problemu jest edukacja i integracja osób pełno i niepełnosprawnych.
2013-12-03 | 07:00
Dziecko
Nieleczony zez u dzieci może powodować utratę wzroku
Zez to wada wzroku, która nie tylko przeszkadza dziecku w prawidłowym rozwoju, ale może również prowadzić do niedowidzenia, a nawet utraty wzroku. Dlatego lekarze alarmują, że jeśli półroczny maluch zezuje, rodzice powinni koniecznie wybrać się na konsultację do okulisty. Konsekwencje zaniedbania mogą być bardzo poważne.
2013-12-03 | 06:00
Zdrowie
Wypalenie zawodowe sprawia, że praca jest udręką
Syndrom wypalenia zawodowego to stan, pojawiający się na skutek przepracowania. Związany jest z życiem w przewlekłym stresie i dotyka najczęściej osób, których praca wymaga intensywnych kontaktów z ludźmi. Najczęściej syndrom ten występuje u lekarzy, pielęgniarek, adwokatów, policjantów oraz nauczycieli. Problem może dotyczyć także rodziny osób przewlekle chorych.
2013-12-02 | 06:25
Zdrowie
Leczenie raka płuc może zrewolucjonizować terapia spersonalizowana
Rak płuc jest najczęstszą na świecie przyczyną zgonów spowodowanych nowotworem złośliwym. Do niedawna podstawową metodą jego leczenia była chemioterapia. Wiąże się ona jednak z wieloma działaniami niepożądanymi, a nie zawsze jest efektywna. Naukowcy od wielu lat poszukiwali sposobu leczenia, który działałby jedynie na komórki nowotworowe. Obecnie duże nadzieje wiąże się z leczeniem spersonalizowanym, czyli wycelowanym w konkretną mutację genetyczną odpowiedzialną za proces nowotworowy.
2013-11-29 | 09:20
Gwiazdy
Sukces kliniki Ewy Błaszczyk. "Budzik" obudził już czworo dzieci
W stworzonej przez Ewę Błaszczyk klinice "Budzik" w ciągu niespełna roku ze śpiączki wybudziło się czworo dzieci. Za stworzenie kliniki i działalność charytatywną w fundacji "Akogo?" aktorka została uhonorowana Nagrodą Specjalną Plebiscytu „Róże Gali”. To wyróżnienie aktorkę cieszy, ale jak sama przyznaje, dla niej największą nagrodą jest uśmiech dzieci wybudzonych ze śpiączki i wdzięczność rodziców.
2013-11-28 | 06:00
Zdrowie
W Polsce brakuje specjalistycznych poradni diabetologicznych
W Polsce, szczególnie w małych miejscowościach wciąż brakuje specjalistycznych poradni diabetologicznych, w których chory otrzymałby kompleksową wiedzę na temat choroby oraz szybką diagnozę w przypadku powikłań cukrzycy.
2013-11-28 | 06:00
Zdrowie
Pracodawcy boją się zatrudniać kobiety z zaawansowanym rakiem piersi
Ponad jedna trzecia kobiet z zaawansowanym rakiem piersi cierpi na depresję, traci pewność siebie i poczucie własnej wartości. Ich problemy psychiczne nasilają się przez niepewną sytuację zawodową. Pracodawcy niechętnie zatrudniają lub utrzymują na stanowiskach kobiety chore, głównie z obawy przed ciągłymi zwolnieniami lekarskimi.
2013-11-27 | 06:00
Zdrowie
Choroby serca dotyczą osób w każdym wieku
Choroby krążenia są główną przyczyną śmierci w Polsce i na świecie. Ich profilaktyka dotyczyć powinna każdego, nie tylko osób starszych lub zmagających się z nadwagą. Polega ona na rzuceniu palenia, ograniczeniu spożycia tłustych potraw i uprawianiu sportu. Ważne są też regularne badania. Im wcześniej wykryjemy chorobę serca, tym większe szanse mamy na jej wyleczenie.
2013-11-26 | 08:30
Zdrowie
Aktor "Świata według Kiepskich" założył fundację. Będzie pomagał chorym na cukrzycę.
Dariusz Gnatowski, czyli Arnold Boczek z serialu „Świat według Kiepskich” założył fundację dla chorych na cukrzycę. Sam z chorobą zmaga się od kilku lat i przyznaje, że najtrudniejsza jest walka o zaakceptowanie nowego stylu życia.