Wszystkie newsy
2014-02-21 | 06:10
Zdrowie
Kobiety mają trzykrotnie częściej kłopoty z nadgarstkiem niż mężczyźni
Mrowienie, drętwienie, piekący ból nadgarstka wybudzający ze snu i problemy z chwytaniem przedmiotów. Objawy te są charakterystyczne dla zespołu kanału nadgarstka, uciążliwej dolegliwości ręki, która może znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Schorzenie dotyczy trzykrotnie częściej kobiet niż mężczyzn.
2014-02-20 | 06:20
Zdrowie
Genodieta, czyli dieta dostosowana do profilu genetycznego, poprawia jakość i długość życia
Czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych, nietolerancje pewnych składników pokarmowych oraz zdolności metabolizowania substancji odżywczych są zapisane w DNA. Ustalenie indywidualnego profilu genów pozwala skomponować dietę, która minimalizuje prawdopodobieństwo rozwoju wielu zaburzeń, umożliwia zachowanie pożądanej masy ciała oraz poprawia jakość i długość życia. Testy służące ustaleniu genodiety są proste, nieinwazyjne i bezbolesne.
2014-02-20 | 06:10
Dziecko
Kobiety w ciąży powinny być aktywne fizycznie
W powszechnej opinii wciąż panuje przekonanie, że kobiety w ciąży powinny unikać ruchu. Jest ono mylne, ponieważ aktywność fizyczna w tym okresie jest wręcz wskazana. Ważny jest jednak brak przeciwwskazań ze strony lekarze i niestosowanie zbyt forsownych ćwiczeń. Wykwalifikowani trenerzy podpowiedzą ciężarnym, na co powinny położyć nacisk, a czego unikać.
2014-02-19 | 06:10
Dziecko
Wnikliwa obserwacja organizmu pozwala ograniczyć ryzyko przedwczesnego porodu
Powikłania w ciąży powodują wcześniejsze problemy zdrowotne kobiety lub wynikają z samego przebiegu ciąży. Nie wszystkie nieprawidłowości muszą świadczyć o realnym zagrożeniu dla zdrowia matki i dziecka, jednak żadnej z nich nie można bagatelizować. Baczna obserwacja organizmu i znajomość objawów sugerujących poważne zaburzenia pozwalają znacznie ograniczyć ryzyko przedwczesnego porodu oraz innych komplikacji.
2014-02-18 | 06:20
Zdrowie
W Polsce wciąż wzrasta liczba honorowych dawców szpiku
W ciągu ostatnich 6 lat liczba Polaków gotowych do honorowego oddania szpiku kostnego wzrosła 10-krotnie. W ogólnoświatowym rejestrze dawców szpiku jest już ponad 22 miliony osób. Takie statystyki są efektem kampanii uświadamiających społeczeństwo, że transplantacja szpiku jest często jedyną metodą ratowania życia osób cierpiących na nowotwory krwi, w tym dzieci. Akcje edukacyjne obalają również mity na temat rzekomych niebezpieczeństw procedury pobrania szpiku.
2014-02-17 | 06:20
Uroda
Laser i kwas hialuronowy zrewolucjonizowały ginekologię estetyczną
Nietrzymanie moczu, suchość, dyskomfort, brak satysfakcji z życia seksualnego – tego typu dolegliwości mogą być wywołane przez defekty narządów płciowych u kobiet. Niedoskonałości żeńskich okolic intymnych najczęściej są skutkiem porodu lub menopauzy. Ginekologia estetyczna jest dziedziną medycyny, która zajmuje się korygowaniem takich wad. Nowatorskie zabiegi z użyciem lasera lub kwasu hialuronowego poprawiają komfort pacjentek i są mało inwazyjne.
2014-02-13 | 06:20
Zdrowie
Leczniczy program treningowy układany przez lekarzy ogranicza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych
Badania naukowe dowodzą, że kompleksowe zmiany w stylu życia mogą ograniczyć ryzyko chorób cywilizacyjnych i poprawić jakość oraz długość życia. Tak działa leczniczy program treningowy, ustalany przez zespół lekarzy i fizjoterapeutów indywidualnie dla danego pacjenta, połączony z dobrze zbilansowaną dietą. Efektem jest m.in. wzmocnienie układu krążeniowo-oddechowego, poprawa siły mięśni oraz redukcja masy ciała.
2014-02-12 | 06:40
Moda
Projektanci butów stawiają na obuwie z podeszwą amortyzującą nacisk stopy
Projektanci obuwia coraz częściej dbają o to, by struktura podeszwy amortyzowała nacisk stopy na nierówne podłoże, buty nie przepuszczały wilgoci, a pot i nieprzyjemny zapach mogły wydostawać się na zewnątrz. Innowacyjne rozwiązania powodują, że obuwie jest funkcjonalne i zapewnia użytkownikom komfort zarówno podczas intensywnego wysiłku, jak i codziennego użytkowania.
2014-02-12 | 06:30
Żywienie
Detoks przygotuje organizm do wiosny
Zimą dostarczamy organizmowi najwięcej toksyn, bo częściej niż zwykle sięgamy po wysoko przetworzoną żywność, tłuste potrawy, kawę i inne używki. Nagromadzenie szkodliwych składników powoduje uczucie senności, częstsze choroby, cera staje się szara, a paznokcie i włosy łamliwe. Dobrym sposobem na oczyszczenie jest zastosowanie diety detoksowej. Trzeba jednak wiedzieć, po jaką żywność sięgnąć, aby nie wyrządzić jeszcze więcej szkód w organizmie.
2014-02-12 | 06:15
Dziecko
Dwie trzecie trzylatków ma próchnicę. Nieleczona powoduje wady zgryzu
Ubytki zębów mlecznych są powszechne wśród polskich dzieci i rozwijają się m.in. na skutek częstego spożywania napojów bogatych w cukier. Nieleczona wczesna próchnica może doprowadzić do wad zgryzu, dlatego po pojawieniu się pierwszych zębów należy udać się na pierwszą wizytę kontrolną do dentysty. Próchnica zębów mlecznych dotyczy 15 proc. niemowląt oraz aż 64 proc. trzylatków w Polsce.
2014-02-11 | 06:20
Żywienie
Terapia sokami warzywnymi wspomaga konwencjonalne leczenie chorób cywilizacyjnych
Codzienne spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw to podstawa profilaktyki zdrowotnej. Odpowiednio przygotowane soki warzywne zawierają wysokie dawki łatwo przyswajalnych składników odżywczych i mogą być wartościowym dodatkiem do diety. Sokoterapia jest niekonwencjonalną metodą wspomagającą leczenie chorób cywilizacyjnych oraz skuteczną i naturalną formą suplementacji.
2014-02-10 | 06:20
Żywienie
Już co trzeci Polak nie toleruje laktozy
Około 60 proc. naszej populacji cierpi na nietolerancję laktozy. Dolegliwość ta występuje z różną częstotliwością w zależności od regionu geograficznego. W Polsce zaburzenia pokarmowe po spożyciu mleka występują u 30 proc. społeczeństwa. Przy nietolerancji laktozy należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość wapnia w diecie.
2014-02-10 | 06:10
Zdrowie
Położnicy ostrzegają przed cesarskim cięciem na życzenie
Coraz więcej kobiet decyduje się na rozwiązanie ciąży drogą cesarskiego cięcia mimo braku jakichkolwiek wskazań medycznych. Wybór ten jest motywowany obawami przed bólem oraz powikłaniami porodu naturalnego. W rzeczywistości operacja chirurgiczna jest obarczona dużo większym ryzykiem i powinna być wykonywana tylko w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia matki i dziecka.
2014-02-07 | 06:30
Uroda
Korekcja nosa jedną z najpopularniejszych operacji plastycznych w Polsce
W wielu krajach plastyka nosa jest drugą, najczęściej przeprowadzaną operacją plastyczną po zabiegu powiększania piersi. Rhinoplastyka umożliwia korekcję defektów estetycznych i funkcjonalnych, dzięki czemu poprawia samoocenę, a także łagodzi problemy oddechowe. Może być wykonana dopiero po zakończeniu naturalnego wzrostu kości i chrząstek, czyli u osób pełnoletnich.
2014-02-07 | 06:10
Zdrowie
Miażdżyca zaczyna się już w dzieciństwie. Badania poziomu cholesterolu należy wykonywać już od 9. roku życia
Wysoki poziom cholesterolu we krwi był do niedawna uważany za problem wyłącznie osób dorosłych. Ostatnio zaburzenie to coraz częściej obserwuje się u dzieci i młodzieży. Przyczyną tego stanu jest większy udział tłuszczów nasyconych i trans w diecie oraz coraz mniejsza aktywność fizyczna wśród najmłodszych. Aby chronić populację przed chorobami układu krążenia, stężenie cholesterolu należy oznaczać już od 9 roku życia.